Administrativní orgie aneb peklo na zemi

Mám za sebou dva roky, které by se z jistého úhlu pohledu daly kvalifikovat jako zázrak. Abyste mi rozuměli: doktorandi v Česku jsou na tom prachbídně; tak prachbídně, že skoro vždycky vedle výzkumu i pracují (jinak by umřeli hlady), takže jich 90 % doktorát nikdy nedokončí. Když jsem ovšem doktorandské studium zahájila já, spadl mi dárek rovnou z nebe. Dostala jsem grant. Nezanedbatelnou částku z evropských peněz, které kdesi přebyly, což mi umožnilo nejen nehledat si žádnou další práci, ale dokonce vyjet do Austrálie. Nic ovšem není ani dokonalé, ani doopravdy zadarmo a tady byl háček od počátku jasný: administrativa. Akademická administrativa evropské úrovně, vedle které normální granty blednou závistí a daňové přiznání si jde rovnou hodit mašli.

Začalo to úvodním školením. To mělo dvě devadesátiminutové části a pojednávalo zejména o tom, jak se o tenhle grant žádá. Když jsme ho absolvovali, přilétly první vlaštovky: lejstra (ano, v plurálu) formulovaná tak, že jsem vůbec nepochopila, co do nich mám vyplnit a jak, a musela jsem kvůli tomu volat paní z fakulty. Jak se následně ukázalo, jejich v podstatě jediný obsah spočíval v tom, že školení proběhlo.

To, co následovalo, plně odpovídalo akademickému projektu, který někdo ušil na evropském koleně velmi horkou českou jehlou. Každý měsíc jsme já i můj vedoucí vyplňovali reporty (on na ně pravidelně zapomínal, a urgovaly jsme ho tak střídavě já i paní z fakulty) a nechávali je schvalovat. První měsíc systém skoro dva týdny nefungoval, jak měl, což se během těch dvou let ještě několikrát zopakovalo. Půl roku po zahájení grantu jsme řešili, jestli můžu publikovat v češtině, když je komunikačním jazykem grantu angličtina (článek už jsem v té době měla v recenzním řízení). Hnali jsme to tehdy až na rektorát, protože to prostě nikde nebylo uvedené a během těch úvodních šesti měsíců si toho nejspíš nikdo nevšimnul. Každý administrativní pracovník, se kterým jsem ve věci grantu přišla do kontaktu, obyčejně na úvod našeho setkání pravil něco ve stylu „Ježíšikriste!!“, chytil se za srdce a třikrát plivnul k severu. Pořád byly někde nějaké problémy. Proč nemůžu vykázat cestovní pojištění? Mám tuhle částku uvést v korunách, nebo australských dolarech? (Po tomhle dotazu se pán od vedlejšího stolu začal nenápadně dívat mým směrem.) Nebude vadit, když přiletím domů ze Sydney, když mám stáž v Brisbane? A co je teda to stravné? Moje papírování mě hnalo dokonce tak daleko, že Cliff díky mně po letech působení na svojí univerzitě zjistil, že tam mají něco jako oficiální razítko. Protože bez razítka na zprávě ze stáže bych se snad ani nemohla vrátit.

To pravé peklo (jak fanoušci mého blogového facebooku tuší) ovšem vypuklo až minulý týden. Jelikož můj zázrak s dubnem skončil, čekalo mě vypracování závěrečné zprávy. Tu jsem musela vyplnit já i můj vedoucí a následně jsme ji měli vytisknout, podepsat, doplnit vytištěnými přílohami a fyzicky odnést na rektorát. Už to zavání pořádnými administrativními orgiemi; to jsem ale ještě netušila, co mě doopravdy čeká. Psala jsem si postupně asi tak s pěti lidmi, některými z fakulty, jinými z rektorátu. Ještě to nestačí, tohle tam má být taky. Tenhle bod nemáte dost doložený, musíte přidat i tohle. A vůbec, ve kterém měsíčním reportu máte doložené tady to? Můj vedoucí závěrečnou zprávu v systému schvaloval natřikrát, protože už to několikrát vypadalo v pořádku, ale pak si vždycky ještě někdo na něco vzpomněl. S paní z fakulty, která kvůli mně mezitím nejspíš zešedivěla, jsme si v závěrečné fázi už posílaly cynická videa ze Stopařova průvodce po galaxii. Zjistila jsem například, že musím vytisknout rukopis svého dosud nevydaného článku (protože potvrzení od časopisu, kam jsem článek poslala do recenzního řízení, spolu s wordovským dokumentem nestačí), odevzdat autorský výtisk odborného časopisu, ve kterém mám jiný článek vydaný (elektronicky to není dost Adidas), vytisknout powerpointové prezentace z konferencí, jichž jsem se zúčastnila (program a certifikát o účasti jsou pro sraby), a dokonce vytisknout printscreeny webových stránek, na kterých se nacházejí české jazykové univerzálie – včetně obrazovek, které se vám ukážou, když na ten odkaz s nápisem „Czech“ kliknete. Ou jé.

Když jsem svůj elaborát asi tak po deseti hodinách práce konečně dopsala, sešla jsem se na fakultě s vedoucím a myslela jsem si, že už jsme za vodou. Tehdy jsme ovšem ke své hrůze zjistili, že absolutně netušíme, kde se závěrečná zpráva v systému dá vygenerovat a vytisknout. Prostě to tam nebylo. I zavolali jsme fakultní paní – a když to zkrátím, tak mám teď ve svém portfoliu historku, že to, že mi něco nešlo vytisknout, řešili až na rektorátu. Instrukce jsme nicméně obdrželi a slavnostně jsem vygenerovala zprávu, na které se místo mého jména skvělo „null null“. Já jsem si tedy v tu chvíli už nebyla jistá ani tím, jak se jmenuju, ale něco mi našeptávalo, že takhle to přeci jen nebude. To mají ty kolonky z toho, že se vyplňují automaticky, aniž by je při tom kontrolovali tři lidi z rektorátu.

Když mi následně na univerzitní podatelně, která se nacházela v jiném čísle popisném, než měla, odmítli vydat potvrzení, že jsem jim tam svůj fascikl donesla a odevzdala, protože „na to si musíte donést vlastní papír a ten my jenom orazítkujeme“, nejspíš už jsem ani neměla být překvapená. V tu chvíli jsem měla chuť se svatosvatě zapřísahat, že už se nikdy žádného grantu nedotknu, a nádavkem vyvraždit celé Karolinum. Pak jsem si ale vzpomněla na Austrálii a Cliffa s Lauren a nakonec nedošlo ani na přísahu, ani na vraždu. A dnes, kdy už adrenalin v mém těle klesnul pod životu nebezpečnou úroveň (míněno je zejména nebezpečí pro životy ostatních), musím uznat, že osud má vpravdě dokonalý smysl pro humor. Kam se hrabe Kafka. Lepší zakončení celé téhle eskapády si snad ani nedovedu představit.

21 odpovědí na “Administrativní orgie aneb peklo na zemi”

 1. Soucitim! Bohuzel trpim nejakou podivnou dysfunkci mozku korektne vyplnovat formulare – treba vymenim jmeno za prijmeni, nebo zmatlam adresu, a tak jsem urednicemi od prepazky potupne donucena opravit si to a prepsat na jiny tiskopis. Ja bych u administrativy tohoto typu skoncila nejspis ve vezeni:))

  1. Heleď na tohle byl paradoxně ten grant docela přátelskej (dobře, když vynechám to nefunkční automatické vyplňování na konci). Do kolonek téměř nechtěli informace tohohle druhu, zato bylo nutno pořád vykazovat nějaké výstupy nebo aktivitu na nich. A běda jak tohle nebylo všechno doložený aspoň desetkrát!

 2. Za mě úplně děsivá představa tohle absolvovat. Formuláře vyplňuji extrémně nerada a to výše popsané, to je na hranici totální tortury…

  Úctyhodný výkon 🙂

  1. Ano, bylo to na hranici totální tortury, v případě minulého týdne bych se pak dokonce nebála říct, že to bylo pěkný kus za ní. Kdyby mi to opravdu nerozvázalo ruce a neumožnilo něco tak skvělého, jako byla ta Austrálie, asi bych bývala mnohokrát litovala.

 3. Představa tohle absolvovat je pro mě děsivá! Přijde mi to celé tragikomické a absurdní 🙁 Ale Česko je přece byrokratickým rájem, takže by tě to ve výsledku nemělo vůbec překvapit. Ale je to hrůůza!

  1. Tragikomické a absurdní, přesně tak. Když se snoubí evropská, akademická a česká byrokracie a doplní se to špetkou nepromyšlenosti (protože tenhle grant běžel poprvé) a šlendriánu (protože běžel i naposled), vznikne skutečně vysoce třaskavá směs.

 4. Ach, tyhle úřednické záležitosti! To je moc. Šílený. Vím to sama moc dobře, protože jsem jeden čas pracovně pomáhala s grantem v Národním ústavu duševního zdraví.. byl to děsný mor. Spadla jsem do toho tehdy nevědíc vo co go, a tak jsem taky často volala, zjišťovala… byl to boj.

  Klobouk dolů, že jsi to takhle dotáhla až do konce! To chtělo velkou výdrž a odhodlání!

  Mimochodem – administrativa je zlo největšího druhu. Teď řešíme s manželem koupi baráčku a co je kolem toho za obštrukce… to je taky šílený! 😀

  1. Děkuji 🙂 A to jsi tedy spadla v tom NÚDZ rovnou do toho nejhoršího. Nastoupit někam, aby člověk pomáhal s grantem… uf. Moc děsivějších pracovních pozic si asi ani nedovedu představit. Hypotéky jsou každopádně horor, takže moc držím palce a přeju v první řadě pevné nervy a hned v závěsu hodně štěstí! 🙂

 5. No děs! A teda klobouk dolů za tvou sebekontrolu. Ale aspoň už budeš podruhé vědět, jak na to, až zas nějaký šikovný grant poletí okolo. 😉

  1. Je pravda, že moje frustrační tolerance se tímhle zvedla asi tak o pět set procent. Když jsem kupříkladu podávala letos daňové přiznání, připadalo mi to jako taková naprosto zanedbatelná drobnost 🙂

 6. Null null ve jméně je hezká jazyková univerzálie :-). Rozjíždějící se grantová administrativa byla jedním z důvodů, proč jsem kdysi dávno odešel z akademické sféry. Grant jsme sice tehdy po strašných peripetiích získali, ale sebekriticky jsem usoudil, že na to, abych se sžil s takovým procesem nemám ty vhodné vlastnosti.

  1. Zajímalo by mě, kolik nebohých grantovníků si té chyby nevšimlo a odevzdalo jim velkolepou závěrečnou zprávu s „null null“ v záhlaví. A co se těch vlastností týče, mám dojem, že je doopravdy nemá snad nikdo. Každý, koho jsem potkala, se o grantech vyjadřoval úplně stejně. Byť tedy, pravda, ne každý kvůli tomu rovnou odešel 🙂

 7. Jednou nás všechny ty papíry a kolonky na nich zavalí…
  Opravdu soucítím. Kdo mí razítko, je král!
  Marie Veroniko, užij si víkend. Helena

  1. Děkuji 🙂 Já jsem bohužel trpělivá být do značné míry musela, protože sankce za neodevzdání závěrečná zprávy by byla dost citelná. Vědí, jak na to! 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *