O knihách a čtečkách

Je tomu již nějaký čas, co jsem dostala čtečku. Byl to skvělý dárek – kdo by s sebou chtěl tahat na dovolenou nebo do školy půl knihovny? Tady je všechno na jednom místě, v jedné elegantní placičce. Knihy, které jsou v knihovnách věčně vypůjčované, si tak můžu přečíst kdykoli, aniž bych kamkoli musela chodit. Nesmírná výhoda! Ale tahle praktická placička má i své stinné stránky. Nebo lépe: její stinná stránka je, že žádné stránky nemá.
Z čistě věcného hlediska nepředstavuje čtečka žádný problém. Kniha jako kniha, jde přece o obsah. To ale není tak úplně pravda. Zážitek čtení začíná už ve chvíli, kdy berete knihu z police. Potěžkáte ji v ruce, pohladíte její desky, otevřete ji a dýchne na vás dech jedinečnosti. Je obálka lesklá a hladká, mírně potrhaná, matná, barevná nebo černobílá? Je kniha velká nebo menší či je to kolibří vydání akorát do dlaně? Je tlustá, tenká, těžká či lehká? Jsou její listy zažloutlé, tlusté a hrubé, je písmo tenké a patkové, jsou okraje velké? Voní novotou nebo naopak vůní starých knih?
Nic nenahradí tu chvíli, kdy vytahujete v knihovně knihu z police a ona se vám sama otevře na místě, kde ji před vámi otevíraly stovky čtenářů. Ve fakultní knihovně máme spoustu knih, z jejichž částí se dělají referáty. Stránky těchto částí jsou velmi ohmatané, s ořízkou tmavě šedé namísto bílé barvy, která však, jako když utne, končí v místech, kde končí pasáž pro daný referát. Některé kapitoly jsou podtrhané několika různými způsoby, to jak se jednotliví studenti snažili svoje podtrhávání odlišit od podtrhávání těch před nimi – některé pasáže tak jsou doslova vybarvené tužkami všech druhů, rovně, čárkovaně, čerchovaně, vlnovkou nebo dokonce barevně.
A což teprve když na vás při delším čtení vypadne lísteček, který si tam student před vámi zapomněl! Bývá na něm ledacos – účet za pozdní vrácení knihy, nákupní seznam, nonsensové jednoslovné poznámky či telefonní čísla. Fantazie se v tu chvíli rozjíždí na plné obrátky: kdo to byl, co dělal, co zamýšlel? Jaký asi žije život? Komu patří to číslo? Nebo ta chvíli duševního souznění, když se trápíte nad několika stránkami, pak otočíte a tam je na okraji stránky napsáno vyčerpaným písmem „to se fakt nedá…“!
Vždycky mám radost, když si čtu knížku z knihovny, kterou si někdo přede mnou podtrhal či opoznámkoval. Ta knížka žije, putuje z ruky do ruky a je dost důležitá, aby někomu stála za tu námahu. Má příběh, dýchá historií, kdo ví, na jaká místa se už podívala. Jde si už jen těžko představit, že i tahle knížka kdysi byla nová a že ji lidé brali do ruky s posvátnou úctou, kterou chováme ke všemu, co je úplně nové. Protože zničit něco takového je podstatně větší svatokrádež než si podtrhat knížku už pětkrát podtrhanou.
Je to nezaměnitelný pocit držet v rukou jedinečnou knihu. Knihu, která jako by ještě byla zvyklá na svého posledního majitele, nebo která se na vás zkušeně dívá z police a už svými deskami říká, že jí už v životě nic nepřekvapí. Když si pak o pár let později vzpomínám, jak jsem tu či onu knihu četla, vybaví se mi nejen její obsah, ale i její barva a tvar, její vůně, její polorozpadlé listy nebo naopak její průzračná novost.
Takový zážitek a pocit vám čtečka se svým sterilním, stále stejným formátem a stovkami a tisíci knihami v jediné placičce nikdy nemůže dát.

46 odpovědí na “O knihách a čtečkách”

 1. Papírová kniha, je ta správná kniha. Čtečka mne neláká, obracení a šustění stránek prostě ke čtení patří. Také jsem o tom psala na svém blogu Knihy byly, jsou a doufám, že budou ☺

 2. Knížky mám ráda a hodně a proto mám i čtečku a tablet. Čtu totiž v podstatě pořád a hodně a díky čtečce si nemusím vybírat jednu, dvě knížky, když někam jedu. Mám jich sebou stovky. Pro mě osobně je to pohodlnější právě kvůli cestám, vlakem, autem, na dovolenou. Protože bych ty knížky neměla kam narvat. Ale když jsem doma, tak sáhnu vždycky raději po knížce. Ráda se jimi obklopuju, hlavně těmi starými.Čím starší, tím lepší 🙂

 3. Vždycky jsem nad formou coby náruživý čtenář fantasy preferoval obsah, protože je smutným faktem, že ty největší žánrové braky vždycky schytají krásnou obálku. Takže sám preferuji čtečku, kterou si můžu vzít kamkoli a zároveň tak mít celou knihovničku snadno po ruce. Pravého literárního feelingu se výměnou za tento komfort snadno vzdám.

  Přesto pochopitelně sáhnu po tištěné knize, když si výjimečně čtu i doma. Fulltextové vyhledávání v textu mi sice chybí, ale slabost pro vůni papíru a dotek vazby je asi společná všem, kteří kdy propadli prohlížení písmenek.

 4. [1]: Také doufám, že knihy budou 🙂 I když mi čtečka nijak extra nevadí, tak by byla velká škoda, kdyby papírové knihy měly zmizet. Svět by bez nich byl o dost chudší.

  [2]: Vskutku 🙂

  [3]: Ano, staré knihy mají neobyčejné kouzlo! Ráda se vždycky zastavím v antikvariátu, kde je těch starých knih hodně a jsou od podlahy až po strop… to má skutečně nezaměnitelnou atmosféru 🙂

  [4]: Obálky fantasy, to je téma na samostatný článek 😀 Mnohdy bývají opravdu děsivé. Třeba takový Pratchett… čím si zasloužil tak odpudivou obálku? Léta jsem k němu nenacházela cestu jen kvůli nim.

 5. Za mě čtečky ani čtení v pdf v notasu ne. Pálí mě z toho pálí oči, nedokážu se na to plně soustředit a pak také viz všechny zmíněné body hrající do karet knize. Sama miluju nechávat vzkazy v knížkách, navíc to podtrhávání od předchozí čtenáře se mi vždy hodí k nějaké seminárce, jsou to lidé šikovní.

 6. Úplně s tebou souhlasím, já bych své knihy za čtečku nevyměnila 🙂 Je sice pravda, že z praktického hlediska je čtečka lepší, ale miluju vůni knih a celkově knihy jako takové, takže bych se jich nemohla vzdát 🙂

 7. Uznávám, že knihy mají svoje kouzlo. Pro mě je však čtečka mnohem praktičtější a od té doby, co ji mám, čtu mnohem častěji. Takže to mám tak, že si knihu většinou přečtu ve čtečce, a pokud je vážně dobrá, koupím si ji i v papírové formě. Dneska přece jen knihy nejsou vůbec levná záležitost.

 8. Já teda čtečku nemám, ale měl jsem jednu sérii knih na počítači, strašně se mi zalíbily a protože držet v ruce knihu a moct si ji vytáhnout a začít číst při svíčce, když vypadne proud je větší zážitek, než dívat se do ,,modré záře'' počítače, tak si celou sérii sháním v knižní podobě, protože tu nic nenahradí.

 9. Ano, plně s Vámi souhlasím. Neumím číst báseň esej nebo fejeton v počítači. Není nad vůni otevřené knihy.Nějak tu knihu více vnímám.

 10. Čtečku neznám, nepoužívám a nikdy jsem jí ještě neviděla. Je pravda, že jsem o tom už něco zalechla, ale je lepší si přečíst tu určinou knihu, která se vytiskla a vydala se. A ano není to prostě takový zážitek, když tu knihu neosaháš, a prostě se jí neodotýkáš a pod.
  Já upřednostňuji knihy.

 11. Souhlasím. Sice čtečku nemám, ale ani nechci.
  Ráda nechám ve vypůjčených knihách drobné vzkazíky, občas také podtrhnu zajímavou větu nebo slovní spojení, napíšu: Oxymorón!
  Je pro mě úžasné číst knihu po někom podobném, někdy se dají najít i vtipné hlášky! Nebo je třeba pracně luštit rukopis… to je potom zážitek 🙂

 12. such knihy
                              wow
                    very úvaha
  much čtečky
                        so knihovna

 13. Knihy jsou podle mě jenom ty které si můžeme vzít do ruky, sáhnout si na její obal a stránky… Ne elektronické "placky". Ze čteček vůni knihy nenasajete.. 🙁

  beautyastyl.blog.cz

 14. Souhlasím. Nemám sice čtečku, ale v počítači mám uloženou jednu knihu,kterou v knihovně nemají. Jde o poslední díl jedné mojí oblíbené série. Už půl roku se snažím na ni najít čas, ale nějak mi vadí, že ji nemůžu držet v ruce. Nejlepší je stará dobrá knížka. 🙂

 15. Čtečka je fajn jak říkáš na dovolenou nebo na věci do školy, kdy může být problém sehnat literaturu v knihovně, protože samozřejmě všichni (např.) maturujete všichni z toho stejného. Ale z dlouhodobého hlediska jsou knihy top. Nic se nevyrovná jejich vůni nebo tomu, když přejedete prstem po stránce, ona zašustí a vy cítíte její nerovnou strukturu. Knížkdy jsou fajn 🙂

 16. Čtečka je skvělá věc, když člověk potřebuje studovat třeba ve vlaku a nemůže prostě všechno táhnout s sebou. Ovšem nic na světě nemá takové kouzlo jako otevřít knihu, ať již novou, přinesenou z knihkupectví, nebo letitou a ohmatanou vyštrachanou v zapomenutém rohu zaprášeného antikvariátu. Stejně jako chatování na FB nemůže nahradit opravdový hovor s přítelem tváří v tvář, nelze tak hluboce prožít příběh naťukaný na obrazovku namísto do papírových stránek. Děkuji za hezký článek, který mi opět připomněl, proč milovat knihy je správné!

 17. Naprosto s tebou souhlasím. Čtečka je super na cestování a další věci, ale není nad to pořádně si sáhnout na obal knihy. Cítit její starou, či novou vůni. Je to úplně jiný zážitek, než držet v ruce čtečku a dotykem prstu otáčet "strany". Moc hezký článek!:)

 18. Říkám si, že by čtečka byla skvělá věc, protože bych mohla bez knih kamkoliv jezdit a stačilo by otevřít čtečku a přečíst si knížku, kteroukoliv chci. Ale nic nenahradí právě ten pocit během čtení knihy. Sálající příběhy, historie… Ani nemusím číst, stačí sedět v knihovně a cítit tu vůni. 🙂

 19. O tomto kouzlu koloběhu knih od čtenáře ke čtenáři, natočil jeden známý japonský režisér film, jmenovalo se Whisper of the hearth, taková pohodovka 🙂
  Já jenom papírové knihy, už ze samotného dotykového telefonu mě bolí bříška prstů, když na něj klikám, čtečku jsem měla párkrát v ruce, ale nikdy mě neoslovila natolik abych si ji někdy v budoucnu pořídila.

 20. Supr článek, pořád jsem si říkala, proč mám raději knihy než čtečku a tady to mám shrnuto .-) Vybavil se mi jeden zážitek, když jsem byla malá, měli jsme knihu pohádek od Boženy Němcové, kde byla příšerně strašidelná ilustrace. Vždycky jsem si tu ilustraci nalistovala a pak rychle zavřela. Dodnes mám tu knihu před očima 🙂 To  si se čtečkou neumím představit 🙂

 21. Jeden čas jsem přemýšlela nad pořízením čtečky, ale pak by úplně odpadlo půjčování knih v knihovně, musela bych si knihy kupovat a nebo stahovat a řešit starosti s kompatibilitou. Raději si zajdu do knihovny, je to levnější a má to svoje kouzlo.

 22. Nejen elektronická čtečka, ale papírová fotografie x fotografie digitálních foťáků a postupná degenerace ve fotku pořízenou smartphonem, poslaná na snapchatu na pět sekund a za dvacet čtyři hodin se ztratí. Elektronickou čtečku nepoužívám, jsem stejného názoru, jako autorka, papírová kniha je něco opravdového, ale myslím, že zrovna elektronická kniha není zrovna ten špatný pokrok, na rozdíl od vývoje fotografii, které spíš degenerují.

 23. Absolutně souhlasím. Onehdy jsem se pohádala s tchánem na téma výhody a nevýhody čteček a regulérních knih. Myslím, že moji velmi citlivou a logickou argumentaci ve prospěch papírových knížek vůbec nebral v potaz.
  Na Vánoce mi chce dát čtečku.

 24. Miluju papírové knihy, obracet stránky, dotýkat se příběhu i doslova, jenže na druhou stranu čtečka mi umožňuje číst knížky, které jinak nemůžu protože mají třeba prťavé písmo, bohužel ne každý kdo vydává knížku myslí taky na ty co špatně vidí a nosit si sebou pořád lupu je nepraktické, na čtečce si zvětšíš písmo jak chceš a pokud čteš knihu v cizím jazyce můžeš si co nevíš hned přiložit, jinak by se musela brát s sebou lupa, slovník…. a uznej že v buse se s tím blbě zachází a kdo by si bral batoh kvůli velkému svazku slovníku… ale hlavně… jak říká, některé knihy nejsou načtené a papírové mají prťavé písmo a už takhle mám u sebe dost krámů ještě tak drahou podsvícenou lupu, kterou když ztratíš… moci si přečíst kteroukoliv publikaci bez ohledu na velikost písma a moci si číst i při méně světla kdy ještě "zdraví" mohou číst…. čtečka "nás osvobozuje" "čtečka nenahradí zažítek", no nevím, mě vždycky štve když po pěti minutách mžouraní na knížku v buse musím přestat v půli napínavé části protože zrovna je blbé světlo a mě už bolí oči. Doma so klidně vezmu do ruky papírovou knihu, tam si můžu podmínky přispůsobit, ale jinak se těším až budu mít svou vlastní čtečku do busu. Do příběhu se zabořím stejně jako u papírové možné víc a kdekoliv. "My" takové věci potřebujeme, "nám" to ulehčuje život. Není to tak jednoznačné jak si myslíš. Až ti nebudou sloužit oči kloudně až budeš starší možná ještě pocítíš vděk za podsvícený displej čtečky, kde si nastavíš příjemnou velikost písma a budeš moci tak zůstat se svými milovanými knihami. Chápu že pro "zdravé" je "tohle" jednoduché říct, ale já se se zrakovým omezením narodil a snažím se ho eliminovat, není nic nad papíroovu knížku, ale čtečky neodsuzuji, pomáhají mi.

 25. Já mám ze čtečky spíše strach, že by mě z toho po hodince začala bolet hlava – jako z pc. Když je člověk zvyklý číst i půl dne, to si pak spíše rozmyslí, jestli má cenu to vůbec zkusit. 😉

 26. [6]: Ze čtečky by pálit oči neměly – nesvítí a taky na ní celkem nic nerozptyluje. Ale číst na počítači – to všechny tyhle nevýhody má, takže je to pro mě vždycky až poslední možnost, když už to jinak nejde.

  [7]: Přesně tak 🙂

  [8]: Ano 🙂

  [9]: To je pravda. Proto tak často chodím do knihovny 😀 Každopádně je super, že se čtečkou si začala víc číst. To je, myslím, ideální 🙂

  [10]: Při svíčce, to už je zase úplně jiný level! Každopádně držím palce, ať tu svou sérii seženeš 🙂

  [11]: Ano, básně ve čtečce, to je pro mě skutečně něco dost divného. Próza mi ale nevadí.

  [12]: Já také 🙂 A myslím, že jsi čtečku už určitě viděla, jen sis ji třeba spletla s tabletem. Na první dobrou to vypadá dost podobně.

  [13]: Jo, tak to je přesně to, co mi pak dělá při čtení radost! 🙂

  [15]: Ano, ano 🙂

  [16]: Jo, čtení na počítači také nemám ráda. Tak snad knížku brzy seženeš 🙂

  [17]: Přesně 🙂

  [18]: Moc díky za komentář 🙂 Naprosto souhlasím!

  [19]: Děkuji 🙂 Ano, také to tak vnímám 🙂

  [20]: Tak to je trochu smutné… ale věřím, že se krom knih najde časem i nějaký člověk 🙂 Držím palce!

  [21]: Ano, ano 🙂 A což teprve antikvariát! Tam je ta vůně a atmosféra ještě o level výš 🙂

  [22]: Díky za tip na film, ten by se mi mohl líbit 🙂 Každopádně jsi první, od koho slyším, že z mobilu mohou bolet prsty!

  [23]: Díky, jsem ráda, že se mi podařilo vystihnout tvé pocity 🙂 Historka s ilustrací je opravdu půvabná 😀

  [25]: Ano, pokud dané eknihy nejsou ke stažení zadarmo, tak je to skutečně mnohem levnější v knihovně. Úplně chápu.

  [26]: Neřekla bych, že fotografie degenerují, spíš se hrozně rozšířily, takže je dělá každý a nejen těch pár umělců. A když je dělá každý, tak jak to pak může vypadat… ale proti gustu ani langustu 🙂

  [27]: Pěkná náhoda 🙂

  [28]: Tak třeba pocítíš i její výhody. A co se nechápavých tchánů týče, upřímnou soustrast!

  [29]: Určitě čtečky neodsuzuji (to je konec konců hned na začátku článku) a jestli někomu pomáhají ve čtení, tak jsem všemi deseti za nimi! Já jsem sama ráda za to, že čtečku mám, protože má spoustu kladů. Ale to všechno v článku bylo, tak mi připadá zbytečné to opakovat.

  [30]: Ze čtečky by hlava bolet neměla, protože nesvítí ani nic takového. Každopádně číst půl dne, to velmi dobře znám 🙂

 27. wow! skvělý článek a mluvíš mi přímo z duše. Nenávidím posměšné výrazy lidí, když držím knížku třeba se šesti sty stránkami.. Oni si ťukají na čelo, proč to tahám. Já si ťukám na čelo, že neznají pravý pocit držet ten příběh v ruce.

 28. Presne moje slová. Keď som bola na základnej škole, bola som (a stále som) totálny bibliofil. Neuplynul jeden deň, kedy som sa nepokúsila čítať. A teraz… už si poriadne nespomínam, aké to je. Ale moja láska ku knihám nikdy nevyhasne! Krásny článok! <3

 29. Koukám, že máš stejný názor, jako většina knihomolů. Také to tak mám. Přiznám se, že vlastním tablet a v něm si občas něco přečtu, ale většinou se jedná o tituly, které se již velmi špatně shánějí nebo jsou dokonce úplně nedosažitelné. I přes moderní technologie však police v mém pokoji úpí pod tíhou klasických tištěných knih. Přetažení jedním prstem po displeji není to pravé. Teprve tíha papírové, nejlépe vázané knížky je to pravé. Šustění otáčených stránek, vůně tiskařské barvy, klihu… Překvapení z toho, jak graficky byla kniha upravena. Miluju knížky. Jsou mojí vášní i úchylkou. Nekouřím, nepiju, drogy neberu, autonaty nehraju, ale když jdu kolem knihkupectví, připadám si jako vábená tajemným kouzlem, když vstoupím, potutelně se usmívám nad plnými policemi papírových krasavic. Jen by to chtělo větší plat a den o pár hodin delší, abych stihla načíst vše, co chci. 😀

 30. Připomíná  mi to, jak jsem i s knihou omylem vrátila i záložku. Bylo to origami, originální, náhodou vymyšlené a roztomilé lišče. Trochu jsem posmutnila, že jsem o ni přišla, ale zase si říkám, že někomu určitě rozjasnila den 🙂

 31. Ano i ne 🙂 Ale nejdřív k článku. Mluvíš tu o knížkách, do kterých studenti píšou – akorát to je něco, co se fakt dělat nemá. Jednak to není jejich knížka, druhak je to vyloženě v řádu knihovny zakázané. A konečně je to neuvěřitelná prasárna. Takže pokud si půjčím knížku, do které někdo přede mnou čmáral, spíš mě to rozčílí. Lístečky jsou věci jiná 🙂

  A čtečka? Nedovedu si představit, jak bych bez ní vystudovala. Protože v českých zemích není úplně snadné sehnat německé knihy, nepřeložené. A pokud se dají půjčit, tak meziknihovní výpůjčkou, nebo jsou v omezeném počtu. A tak naši profesoři hází na stránky katedry oskenované materiály, protože to chápou. Nikdo z nás nemá na to, aby si je kupoval. A se staženým pdf máš dvě možnosti – vytisknout (a pak si zachováš víceméně formát knihy), nebo stáhnout do čtečky. U toho tisku bych chtěla všechny odpůrce čteček vidět, pokud musíš číst stovky a stovky stran, tak se nedoplatíš. V počítači číst je jedna možnost, ale z toho opravdu bolí oči. Ze čtečky ne.

  Miluju knihy, čtu jich spousty, nejen do školy, ale čistě proto, že mě to baví. A čtečka mi umožní vzít si jich tisíce na dovolenou, když jezdím do školy vlakem, nemusím kromě sešitu tahat ani jednu, protože mám čtečku. Ušetřím za tisk skript, knížky jsou na jednom místě 🙂

  Nemyslím si, že debata stojí na otázce buď – nebo, ale na tom, že je dobré oboje. Obé má totiž svoje výhody 🙂

  [6]: Ze čtečky si nemyslím, že tě pálí oči – je totiž koncipovaná tak, aby nepálily 😉 a podtrhávání – jak jsem už spala výš – není větší prasárny, než psát do cizí knihy 🙁

 32. Já jsem velkej zastánce čtečky a myslím si, že jsou dost podceňovaný. Oči z ní nebolí, protože se neskládá z obrazovky jako třeba tablet, z tabletu se nedá číst, stejně jako z monitoru. Ale samozřejmě má čtečka hodně nedostatků, asi největší u té mé je, že se Vám prostě při vložení dost rozhodí styl psaní (jak můžete vidět na obr.), ale podle mýho názoru citovej vztah můžete mít klidně i k ní. Nemusí to být kniha, může to být právě ten neuspořádanej text, kterej je charakteristickej pro to konkrétní dílo. Několikrát se mi už stalo, že radši čtu z ní, než ze samotné knihy. Můžete si upravit písmo, můžete líp listovat, uloží se Vám, kde jste skončili a zmáčknout tlačítko je někdy oproti občas slepeným stránkám výhoda. Možná je to z toho důvodu, že nejsem na takový ty vůně stránek a nejradši si procházím uložto s dostupnýma e-knihama 😀 Rozhodně to není špatná věc a není jen na cesty, používám ji doma hodně často a právě tím si vytvoříte ten pověstnej citovej vztah, berete ji jako součást Vašeho života, takový uložiště s Vašimi oblíbenými knihami, kde můžete jednoduše přeskakovat mezi nimi. Takže čekám, že si ji všichni půjdete zítra koupit! 😀

  http://www.jpeg.cz/images/2016/04/26/PbuC.jpg

 33. Nemohu souhlasit s celým článkem, je krásně napsán, to ano. Ale nenávidím počmáráné knihy někým jiným. Je to hrozné. Nemají úctu ke knihám. Je to kouzelné, ale neuctivé.

 34. Já čtečky (ani nic jim podobného) neodsuzuji. Ale nemůžu si pomoci. Když čtu knihu v elektromotorické verzi, nemám po jejím dočtení pocit, že jsem ji skutečně četla. Až s tou papírovou holkou mám pravý čtenářský pocit. A nikdo mi to nikdy nevymluví. 😀

 35. Sama jsem přes čtečku nikdy nečetla a také jí nikdy neměla. Přesto však myslím, že je to chytrá věc pro cestování, nezabírá tolik místa,… Ale je zase pravda, že já ač knihy miluji nesnesu ty papírové obaly, neříkám, že jsou na všech knížkách, ale mě neskutečně irituje, když mi kniha sklouzává z obalu ba dokonce z ruky!:D Takže vždy papírový obal sundám, ztratím ho, a pak mi je líto, že jsem ho ztratila:D Ale i tak bych se bez knih nejspíš neobešla:)

 36. Další z mnoha stovek identických článků oslavující "kouzlo knih" a rádobyromantické bla bla bla o tom, jak je čtečky nikdy nenahradí.

 37. [37]: No, to není ani tak chyba čtečky jako chyba výrobců, co neumí dostatečně uživatelům vysvětlit, jak funguje kódování a formátování textu a jak se má správně převést z jednoho formátu do druhého.

  Teda ne, že neumí – oni nechcou, aby sis ty knihy "musela" kupovat.

 38. [32]: Díky 🙂 A ano: u takhle tlustých knih to je ještě další level 😀

  [33]: Děkuji 🙂

  [34]: Ano, však také knihomol docela jsem 🙂 A knihy jako droga – rozhodně nejsi první, kdo mi to říká 😀

  [36]: Ano, moje studium by bez čtečky a knih v počítači bylo celkem v pytli – proto jsem také ráda, že jí mám (jak se hned na začátku článku píše). Nicméně když jde o beletrii, tak mám jasno 🙂

  [37]: Rozhozený styl psaní! Tak to, uznávám, je také romantika svého druhu 🙂 Ještě jsem se s tím nesetkala, takže to úplně nemůžu docenit.

  [38]: To, myslím, docela chápu. Také jsem se dřív pohoršovala a nechápavě kroutila hlavou nad tím, proč lidi ty knížky kazí. Ale postupem času jsem stanovisko změnila a dnes už mě popsané knihy baví 🙂

  [39]: Ano, ano 🙂 A upřímně řečeno si pak taky hůř pamatuju to, co jsem četla ve čtečce. Jak je tam jiný opravdu jen ten obsah, tak se to tak nějak mísí.

  [40]: Ano, tak to chápu! Nejhorší je, když je ten papírový obal na knize, kterou potřebuješ nosit sem a tam. To je pa jeho osud jasný!

  [41]: Och ano, další z těch tisíců identických anonymních komentářů, jejich cílem není nic jiného než urazit! Každopádně žádné podobné články jsem nečetla, jen jsem napsala své dojmy ze své čtečky.

  [43]: Také tak 🙂 (A někdy i pro knihy ve čtečce :-D)

 39. Velmi pěkný článek. Zcela přesně vyjadřuje to kouzlo, které vám Vás může zanechat jen četba knihy – a nejlépe z knihovny.
  Já jsem dostala k Vánocům tablet s tím, že je levnější než čtečka a dá se na něm dělat víc než jen číst. Zjistila jsem, že to má jen jednu výhodu a to tu, že si můžu přečíst i knihy, které nejsou v knihovně vůbec. A ano, taky je to nákladnější. Ale já jsem stejně dávala přednost úlovkům z knihovny a po čase jsem zjistila, že mi tu ten tablet půl roku leží v poličce a nebylo na něj sáhnuto. Takže tablet má nakonec sestra a já chodím do knihovny. Vyměnila jsem tablet za nenahraditelné knihy z knihovny i přes to, že jsou prostornější a někdy výrazně těžší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *