Muset mít názor na všechno, velká to nemoc dneška

Také znáte ten tlak? Bavíte se s libovolným člověkem o libovolném tématu a bum.
„Co si o tom myslíte?“
A vy, filosof z povolání, mu sdělíte svůj inteligentní, perfektně odargumentovaný a prožitý názor. A teď zpět do reality.
Myslím si – jak už konec konců říká můj profil – že na určité věci názor mám a mám ho jasný. Tehdy se ho nebojím říct (někdy dokonce i nahlas!). Ale na spoustu věcí názor nemám a je jich daleko víc než těch prvních. A někdy mám pocit, jako bych tím překračovala jakési společenské tabu.
Je totiž moderní, když každý má skvělý názor na všechno. Na islám, elektronickou evidenci tržeb, bezpečnostní opatření v elektrárnách ČEZu, návštěvu čínského prezidenta a Holanovu poezii. Soudím, že něco takového není v silách smrtelníka, minimálně ne smrtelníka, který není na světě ani čtvrt století. A přece se to po mně chce. Pakliže na to na všechno názor mít mám, musí nutně být povrchní. Jak taková názorová rychlokvaška vypadá? Zpravidla sestává z opakování několika frází, které řekl někdo, komu věřím. Ano, taková je podle mě většina skvělých názorů i názorů vůbec, včetně těch mých. Bylo by to zcela v pořádku, logické i legitimní, jen kdyby se nezaměňovaly za nezpochybnitelnou podstatu všehomíra.
Podstata všehomíra sestávající z pár bezduše zopakovaných frází? Zní to absurdně, ale obávám se, že to není takové sci-fi. Možná, že kdyby lidé měli častěji odvahu prostě říct „nevím, o tomhle nemám dost informací, takže na to nemám žádný názor“, kdyby se ze všech stran už od střední školy pořád nehrnuly požadavky, abychom všichni měli na všechno názor, tak by se nám žilo lépe. Minimálně by si nemysleli všichni všechno o všem a nepokládali to za podstatu vesmíru, kvůli které je třeba vraždit.
Na závěr si je třeba ještě vyjasnit pár věcí: Holanovu poezii znám až na pár výjimek jen ze školních škamen a většinou jí nechápu, elektrárnám ČEZu nerozumím, ani co by se za nehet vešlo, snad jen vidím, že ČEZ je obrovská, neprůhledná polostátní mašinerie, kde se ztrácí nejedna koruna daňového poplatníka. Elektronická evidence tržeb je mi ukradená a debatu o ní nesleduji, o islámu vím celkem kulové a čínský prezident je mi vrcholně nesympatický. Zkrátka vím, že nic nevím. Tak a teď jděte a s těmihle názory strhněte davy.

25 odpovědí na “Muset mít názor na všechno, velká to nemoc dneška”

 1. Přesně tohle se mi stalo dnes o občance. Jsme sice třída, kde je nám teprve nanejvýš 14 let, ale náš vyučující se rozhodl, dát nám na vyplnění otazník o asi třiceti otázkách, který je normálně určen pro vyšší gymnázium (-střední školu). Dotazník byl složen z otázek jako "uveďte max 5 věcí, o kterých si myslíte, že je největší problém vašeho města/poté České republiky/a následovně celého světa", nebo otázky ohledně našeho soužití s Romy, nebo jakou politickou stranu bychom volili. Prosím, pane profesore, je nám většině 13 a debaty o politice mezi sebou zatím nějak normálně nevedeme. Kdybychom ale neodpovídali, vypadali bychom hloupě a tak jsme si všichni zahráli na to, kdovíjak nerozumíme světu okolo. Mně to vadilo obzvlášť proto, že jsme většinu z toho museli vědět z médií, které já nemám ráda a proto nesleduji. Takže s tvým názorem nemůžu po dnešní zkušenosti než souhlasit. Chtít po nás názor na všechno tohle a to prosím v sedmičce, je… no prostě chápete.

 2. [1]: co je na tom divne? to, co urobil vas profak je naopak skvele – aspon vas vediet k tomu, aby ste boli uvedomeli a zaujimali sa o to, co sa okolo vas deje.
  teraz aspon bude vediet o com nemate ani paru a snad vam to vysvetli tak, aby ste o v 18tich nemali pri volebnych urnach blbe napady.

  ale inak s clankom plne suhlasim. omnoho hodnotnejsie ako mat nejaky nazor (len aby bolo) je vediet, kedy je lepsie byt ticho.

 3. [1]: Myslím, že je hrozně moc potřeba vést už od nižšího gymplu/základky k samostatnému kritickému uvažování, o což se nejspíš váš učitel snažil. Jestli to ale vedlo jen k tomu, že jste si hráli na názory, tak se mu teda moc nepovedlo… chtělo to spíš diskutovat, hledat pro a proti, než chtít rovnou hotové skvělé názory. Ale třeba k tomu ještě dojde 🙂

  [Smazaný komentář] Děkuji. Jak praví lidové moudro: mluviti stříbro, mlčeti zlato 🙂

 4. Zistenie, že môžem na niektoré otázky odpovedať "nemám o tom dosť informácií, preto nemám názor", bolo pre mňa dosť oslobodzujúce. Je škoda, že moja mama (učiteľka) niečo ako "nemať názor" neakceptuje, vraj si o danej veci aj tak aspoň niečo musím myslieť.

 5. [4]: Přesně tak – také to vědomí vnímám jako velmi osvobozující. Škoda, že pro to tvoje mamka nemá pochopení… i když zas je pravda, že jako všechno se ani tohle "nemít názor" nesmí přehnat.

  [5]: Děkuji 🙂 A ano, ono rčení, které jsi uvedl, k tomuhle článku opravdu sedí 😀

 6. Člověk by musel mít hlavu jako škopek. Pokud se snaží mít o všem povědomost je to asi tak- "zná" všechno, ale nic pořádně. Beru to tak: Ne vše mne zajímá hlouběji a nezatěžuji si hlavu tím, co v životě neuplatním- nepotřebuji k životu.

 7. [1]: Chceš zůstat hloupá, nebo co?

  "Je totiž moderní, když každý má skvělý názor na všechno"- a co jako? Je lepší, když by se většina obyvatelstva příblížila tzv. šedé zóně, co tady byla za normalizace se slovy: "Co je mi do toho, mě se to netýká?" Je lepší, aby bylo obyvatelstvo hloupé, nevzdělané, bez všeobecného přehledu, co se děje?
  Podstata všehomíra se nesestává z pár bezduše zopakovaných frází, ale z vlastní schopnosti a touhy si to vše v hlavě přerovnat a najít východisko, které mě osobně připadá nejvíce přijatelné.

  Ono je o lidech a jejich touze poznávat. Je sympatické, když někdo dokáže říct alespoň zlomek informací ohledně nějaké situace, dodat k tomu slova "ale nevím, jestli je to všechno" a pak si ohledně tématu informace pro svojí potřebu dál vyhledávat. To šlechtí charakter člověka. Pokud někdo argumentuje tím, že "je to zbytečné zatěžování", tak…tak to asi je zbytečné zatěžování. A může si hloupým a jednoduchým zůstat klidně vesele dál po zbytek života.
  Touha po tom nebýt zaostalý jednoduchý blbeček bez rozhledu.

 8. [9]:Celý život se člověk něco učí, s něčím seznamuje, ale vytěsnit to, co mne nezajímá není špatné,  touha být mimo dění a být hloupý už teprve ne. Dobré je číst knihy, ať už papírové, tak elektronické. Bezvadné jsou encyklopedie podle zájmu člověka. Takovou knihu si vezmete na klín a listujete, čtete a je  vám fajn.:o)

 9. Já si myslím, že člověk by vždy měl mít svůj názor. Může ho utvořit z mála informací, může být "špatný", ale přijímat informace nekriticky a nechat je okolo sebe proplouvat s tím, že o tom nemám dost informací a nemám na to názor je blbost. Informací nikdy není dost a kdyby se vždy mělo čekat až jich bude o daném tématu dost, nikdo by nikdy názor neměl…

 10. Takoví lidé mně taky lezou na nervy. Kdyby alespoň s těmi svými kategorickými názory nezahlcovali internet.
  Abych nemluvil jen tak abstraktně, podle mě typickým představitelem této kategorie je Lúmenn, její články nejsou nic jiného než názory na absolutně všechno a těch už za pár let vyprodukovala několik tisíc a většinou hodně přitažených za vlasy či mírně řečeno stupidních. Určitě všechna zmíněná témata tam byla, k tomu názor na to, zda mít nebo nemít povinnou maturitu z matematiky, …, vše nač si člověk vzpomene.

 11. S masovým rozvojem internetu, zvlášť sociálních sítí mají lidi prostě pocit, že jejich názor je důležitý a veřejně se projevují, protože prostě můžou a dnes může mít kdeco publicitu. Jsme tak zahledění do sebe a máme představu o vlastní dokonalosti. Tak to prostě je.

 12. [7]: No právě – hlavu jako škopek! To je přesné.

  [8]: Děkuji 🙂

  [9]: Samozřejmě by nikdo nechtěl, aby byli všichni hlupci bez přehledu. Jenomže chtění a realita jsou dvě velmi různé věci. Všichni lidé nejsou chytří a už vůbec nemají přehled. A co s tím… protože tak to vždycky bylo a vždycky bude. Gaussova křivka je Gaussova křivka a my se s tím musíme nějak popasovat. Jakkoli bych touhu poznávat (a poznávat kriticky) moc přála všem.

  [11]: Díky 🙂

  [13]: Ano, informací nikdy není dost. A je správné se snažit vždycky dohledávat kriticky ty co možná nejlepší. Ale není to možné u všeho zvládnout. Dnes je těch informací tolik, že většina názorů nutně zůstává povrchní a pak když se to má za konečnou pravdu… tak vidíme ty internetové diskuse.

  [14]: Tak Lúmenn mi zrovna ani trošku nevadí, naopak ráda na její blog zabrousím. Její názory mi připadají konsistentní a dobře odargumentované, byť s nimi třeba nemusím souhlasit. Rozhodně bych je nenazvala stupidními.

  [15]: Ano, protože můžou – hezky vystiženo 😀 Pořád trochu doufám, že to s tou vlastní dokonalostí není tak horké. Vidina takového světa (ve kterém se všichni mají za dokonalé) je totiž opravdu děsivá.

 13. Skvěle napsaný článek. Mě osobně štve, že od tě doby, co jsem plnoletá, mě lidé považují za dospělou (což totálně nejsem 🙂 ) a myslí si, že mám na všechny tyto věci názor. Já ale prostě nemám! Názor mám jen na věci, o které se zajímám a v politice jich moc není.. Horší ale ještě je, když se mi snaží člověk nacpat svůj vlastní názor na věc, které absolutně nerozumím a je mi šumák.. 😀

 14. Nemyslím, že je problém, když si někdo utvoří názor a má svůj názor, to bych jako špatné neviděla. Konečně znamená to, že problematice věnoval čas a něco si o ní zjišťoval.

  Jak píšeš většina lidí pouze papouškuje cizí názor. To pro mě znamená, že vlastně ani žádný nemají, protože si ho neumí  udělat (či jsou líní sehnat si patřičné informace?).

  Spíš vidím za problém, když si dotyčný svůj (pseudo)názor hájí a jde přes mrtvoly a není schopný ho změnit na základě argumentů druhých. Pak ho ještě nutí druhým a kdo nesdílí jejich názor, tak ten je hlupák. Osobně mi tedy nevadí, když mi někdo řekne svůj názor, ale ať mi ho nenutí a neuráží mě jen proto, že mám názor jiný.

 15. [16]: "Všichni lidé nejsou chytří a už vůbec nemají přehled"- ano, to je právě ono. A buď to tak nechají, nebo se snaží to napravit. Tady je to dělítko mezi hlupákem a vzdělaným člověkem. A jak by ten svět fungoval, kdybychom ty pitomce ve světě neměli a nemohli je využívat k vlastnímu prospěchu? 😉

 16. [16]:/14 "dobře odargumentované" – o tom mám velké pochybnosti, většinou zaujímá postoj, který je jakoby originální, i kdyby měl být sebehloupější. Např. v posledním článku se vymezuje proti maturitě z matematiky s tím, že než to je důležitější umět napsat esej. Jako kdyby se to mělo vylučovat.
  Druhou věcí je, že při své schopnosti "dobře argumentovat" vůbec neumí diskutovat. Má zkušenost je popsána zde http://mish-mash.blog.cz/1411/umime-diskutovat-a-sneseme-kritiku.
  Nechci spamovat, takže komentář je určen k smazání, píšu ho jen jako doklad "dobré argumentace" 🙂

 17. Ahoj, pravda, lidé si dělají názory za pochodu, aniž by věděli, že skutečnost může být složitější. Nicméně vím, že ve všem musí být nějaká rovnováha a že se nelze jen tak snadno přiklonit na nějaký extrémní pól odlišných stanovisek a řešení.

  Já to vidím tak, že dokud člověk může, měl by být opatrný a pozorovat daný problém, zkoumat ho. Pokud však dojde na krizovou situaci, kdy se člověk musí rozhodnout, musí říct, jdu tudy, nebo tamtudy …. pal to čert, jestli je to správně, nebo špatně, to už nám až později čas ukáže.

 18. Ano, nejlepší je o nic se nezajímat, nemít na nic názor a být tupá ovečka, která v kavárně krafá maximálně o zdravé výživě. Tohle je fakt článek na přes držku. Protože naprosto stejné smýšlení lidí předcházelo druhé světové válce. Všem bylo všechno u prdele, nikdo se o nic nezajímal a podle toho to dopadlo. Ano, samozřejmě, že nemůžu vědět všechno. Ale není lepší si o tom radši něco zjistit než ze sebe dělat blbečka, co radši nic neví?

 19. [17]: To už mi trochu zavání ignorancí a to není správně. Mít odvahu přiznat se k nedostatku informací a záměrně ignorovat celé úseky toho, co mě ovlivňuje a zasahuje, to je rozdíl. Každopádně ano – v osmnácti se člověk dospělým skutečně nestává 🙂

  [18]: Áno, tohle byla přesně myšlenka mého článku… tak jsem aspoň ráda, že jsi k ní došla samostatně.

  [19]: Tak tomu říkám slovo do pranice 😀

  [20]: Já ti nevím, na mě ta diskuse trochu působí tak, že dvě strany po sobě střílejí a ani jedna vlastně nechce slyšet a pochopit argumentaci té druhé, tak do sebe buší argumenty, které se míjejí. Každopádně ji to zjevně dost rozčílilo… ale jen z toho bych nevyvozovala, že neumí diskutovat.

  [21]: Ano, tak toto je názor, se kterým se plně ztotožňuji. Zkoumat, vážit, kritizovat a zdráhat se, ale když dojde na věc, tak se nebát vykročit. Howgh.

  [22]: Ach, ach, tohle je naprosté nepochopení celého textu. Nikde (!) nevyzývám k ignoranci! Nikde a ani jednou! A to říkám velmi důrazně, protože to je něco, co bych s čistým svědomím opravdu neudělala. Pokusím se znovu: kritizuji to, že lidé, kteří mají názorové rychlokvašky sestávající z celkem bezduchého opakování pár frází, které někdo jiný řekl, jsou schopni je považovat za konečné pravdy.  Vzhledem k tomu, kolik věcí se dnes dostane na přetřes, prostě není možné mít na všechno takový názor, který by stál za to být opakován jinými. Kupříkladu uprchlická krize: všude je tolik informací, že ověřovat je všechny by vydalo jistě na víc než na 24/7. Ale kolik lidí na to má názor? Všichni, samozřejmě. A ne ledajaký – takový, kvůli kterému se vyhrožuje smrtí! A to je ten problém. Prostě jen chci, aby lidi přikládali svým názorům tu váhu, která jim náleží. To je vše.

 20. [24]: Ech, fajn – urážej si, když tě to naplňuje. To, že jsou v tvém komentáři (sestávajícím z deseti slov) dvě hrubky, chybějící diakritiku nepočítaje, mě o tom, že je třeba tě brát vážně opravdu nepřesvědčilo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *