O bombách a pokrokových myších

Kdo tvrdí, že pokrok je věc pouze skvělá a bezchybná, ten musí mít obě oči zavřené. Samozřejmě, pokrok není jen negativní. Ale je třeba se podívat skutečnosti, že na dosah lidské ruky leží nástroje tak mocné, že bychom si jimi mohli odbouchnout celou planetu, do očí. Bylo by opravdu zapotřebí, aby tuto moc vyvažovalo podobně vysoce vyvinuté morální cítění, neboť jestliže to bude chybět, pak si časem tu planetu opravdu odbouchneme. Pozorujete něco takového kolem sebe? Mají lidé lepší morálku než dřív? Je lidská povaha dál než třeba v antice? Odpověď je snadná: ne. Sice jsme přišli na to, že všichni lidé jsou si rovni, že žena je taky člověk a další věci, ale kolem a kolem se pořád chováme jako děti na pískovišti, akorát že místo lopatičky máme v ruce brokovnici.
Slyšela jsem o jistém experimentu s myšmi. Vědec jim udělal jakýsi myší ráj: dost potravy, dost prostoru, dost partnerů na páření, žádní predátoři. Víte, co se s nimi stalo? Během několika generací se postupně přestaly množit, až jednoduše vymřely. Také mezi nimi propukla šikana a některým myším ty ostatní upíraly přístup k jídlu, přestože ho bylo pro všechny dost. Chce se říct, že tyto myši pocítily část toho, jaké to je být lidmi. Lidé si také svou klícku udělali co nejbezpečnější a nejpohodlnější, jak mohli, a nezdá se, že by to někomu přispělo ke štěstí. Jediné, díky čemu se ještě množíme, je skutečnost, že drtivou část planety držíme svou lhostejností v tak drsných podmínkách, že ještě mají pud sebezáchovy.
Často si říkám, co se nám to stalo. A jestli je ta naše mánie hromadit co nejvíc majetku, která zabíjí spousty lidí na jiných místech planety, opravdu tak nezbytná. A taky jestli třeba jednoho dne někdo v záchvatu vzteku nezmáčkne nějaký knoflík a dalšího rána už Země nebude.

4 odpovědi na “O bombách a pokrokových myších”

 1. Přelidnění je nejzávažnějším problémem této Planety – veškeré války (náboženské, politické, války o území či vodu), hladomor, epidemie nemocí, ale také ekologické problémy jsou důsledkem toho, že je lidu an světě moc a jednotlivé národy, skupiny a etniky už cítí, že yb potřebovaly víc prostoru a zdrojů. Ale bojovat se proti tomu už prakticky nedá – naopak lidé, kteří z jakýchkoli důvodů odmítnout mít děti a množit se jako ty myši, jsou společností diskriminováni (zejména ženy), a možná ještě více v Evropě a vyspělých zemích, než v zemích rozvojových. "Kdo chce zachránit Zemi, ať je té lásky a nemá děti" – kdyby tohle někdo řekl, okamžitě ho za to někdo zabije. 🙁

 2. [1]: To ráda slyším 🙂 Akorát z toho má pak člověk akorát tak depku…

  [2]: Já ti nevím. Za spoustu věcí přelidnění může, ale zrovna války by nebyly snad jen v případě, že by na každém kontinentě zbyl jeden člověk (a i tehdy by možná furt byly). Nejde v nich totiž o to, že nějaká skupina něčeho víc potřebuje, jako spíš o to, že toho víc prostě chce, a to i když to nepotřebuje. Anebo potřebuje někoho nenávidět. Rozhodně bych za všechny tyhle strukturální zla nevinila přelidnění – to mi připadá nepatřičně zjednodušující.

 3. Zajímavý je experiment profesora Zimbarda. Vzal své studenty, rozdělil je náhodně na dozorce a vězně a nechal je takto žít. Ti studenti byli vzdělaní, chytří a kultivovaní lidé. To, v co se přetvořili při tomto experimentu, se jejich prvotnímu já vůbec nepodobalo. Dozorci začali šikanovat vězně a situace se začala vymykat kontrole. Experiment byl předčasně ukončen.
  A co z toho všeho vyplývá? Tak krom toho, že není dobré být vězně, ani dozorcem s příliš velkou mocí, ten výsledek znamená, že i chytří, vzdělaní a civilizovaní lidé nejsou nakonec nic jiného než prach obyčejní násilníci bez empatie, slitování a bez morálky… 😀
  (Aneb – s pozitivitou nejdál dojdeš! :D)

  Můj oblíbený výrok od Einsteina: "Nevím, jakými zbraněmi se povede 3. světová válka, ale čtvrtá se povede klacky a kameny…"

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *