Proč nechci mít účet na Databázi knih

Je tomu již dlouho, co jsem si založila účet na ČSFD. Není tomu ovšem tak dlouho, co jsem zjistila, že existuje i knižní obdoba – Databáze knih. Obě stránky jsou si strukturně tak podobné, že jsem v první chvíli zaváhala, zda náhodou někdo něco neokopíroval, ale následně jsem nad tím mávla rukou, protože co na tomhle typu stránek vymýšlet nového, když to staré funguje. Taky jsem zaváhala, zda si nemám účet založit i tam – nejsem rozhodně žádný cinefil, zato knihomol jsem pořádný, tak by bylo divné tam účet nemít, ne? Po chvilce zamyšlení ovšem přišla jasná odpověď: ne.
Nebude totiž přehnané, když řeknu, že ČSFD do určité míry změnilo způsob, jakým se dívám na filmy. Zhlédnuté filmy se mi postupně a polehounku staly čímsi jako veřejně přístupnou sbírkou, tedy něčím, co není tak úplně soukromé a co mě vlastně reprezentuje. Zároveň u mě (alespoň ze začátku) vypukla jakási filmová horečka: chci vidět co nejvíc filmů, hlavně těch, co jsou tam v těch žebříčkách hodně nahoře, chci znát všechna ta neznámá americká jména, s nimiž se tam tak samozřejmě žongluje… a hlavně chci ohodnotit každý film, který jsem kdy viděla, protože čím víc jich tam bude, tím víc Adidas.
Jednoho dne mi došlo, že mě to znesvobodňuje a že to nechci. Že se na některé filmy dívám z pocitu povinnosti vůči svému vlastnímu obrazu na ČSFD. A tak jsem prošla všechna svá hodnocení, řadu z nich změnila a řadu smazala. Už nechci vidět top 10 filmů. Chci se koukat na to, co mám ráda, a to proto, že to mám ráda. Život je příliš krátký na špatné filmy – ba i na dobré filmy, které vám nesedí.
Proto si nezaložím účet na Databázi knih: nechci, aby se to opakovalo. Ještě navíc u knih, které jsou mému srdci neporovnatelně bližší než filmy. U knih, s nimiž by pro mě bylo o tolik snazší vytvořit obraz dokonalého intelektuálního snoba (totiž, vzdělance, přirozeně). Já ale tvořit seznamy a přičítat čísla nechci. Chci si prostě číst. Jen tak. Pro radost.

9 odpovědí na “Proč nechci mít účet na Databázi knih”

 1. Účet na DK není špatný, jen to nesmíš tak prožívat. 😀 Účet tam mám několik let, přidávám si tam akorát přečtené knížky a knížky, které si přečíst chci (někdy na ně narazím, ale momentálně je číst nemůžu, tak si je poznačím, a když mám čas, tak si je seženu). Hodnocení taky člověk nemusí psát všude, prostě když mám potřebu se k dílu nějak vyjádřit, píšu, když ne, nepíšu.
  Ale je to jako FB, někdo chce, někdo ne. Každého věc.

 2. ČSFD používám jen jako bohatý zásobník užitečných informací. Ale tyhle informace mi neříkají, co bych měl vidět, ale umožňují mi úžasné pohledy jinýma očima. Cizí komentáře zpětně nijak nezmění můj názor na film, s tím si musí poradit vlastní oči, rozum a srdce. Ale je moc užitečné vidět, že jiní lidé prostě tentýž výsledek tvůrčí práce vidí jinak, někdy úplně jinak, a ještě to kvůli tomu nemusí být žádní hlupáci ani nepřátelé :-).

 3. Člověk by se neměl nechat ovlivnit tím, co je v tom desítce. Měl by sledovat hlavně to, co se mu líbí. Jednomu člověku se mohou filmy v top deset líbit, druhého naopak nenadchnou. Co člověk to názor. Účet ani na jedné ze stránek nemám a ani je k životu nepotřebuji. Sleduji to, co se mi líbí. Ale pěkný článek 🙂

 4. [1]: Tím lépe pro tebe 🙂

  [2]: Jo, když já právě prožívám tak nějak všechno 😀 A je sice pravda, že je každého věc, jak tyhle věci používá, nicméně je taky pravda, že jsou taky nějak navržené – a to často tak, aby tě tam připoutaly a ideálně vyvolaly alespoň lehkou závislost, aby ses tam vracel a vracel a vracel… a to mi prostě vždycky po čase začne vadit.

  [3]: Ano, bohatý zásobník informací to vskutku je a jako taková je nedocenitelná. Ale pocítila jsem i ty stinnější stránky 🙂 Mnohost názorů je většinou velmi poučná, a i když se mi z některých komentátorů někdy dělá na zvracení (konkrétně verbal, jehož stylizace je opravdu doslova nechutná), zaplať pánbůh za tu svobodu a možnost vyhlédnout i za hranice svého rybníčku 🙂

  [4]: Neměl. Ale ono to prostě ten vliv má. Když to má fakt dobré hodnocení, tak mám pocit, že snad skoro všichni si řeknou, že to asi bude dobrý film. A naopak. Zkrátka to tak nějak podprahově funguje a člověk si toho nejdřív vůbec nevšimne… až ho to jednoho dne praští do očí. Tak jsem to každopádně měla já. Díky za komentář 🙂

 5. Náhodou – bazar Databáze knih vynuluje všechna negativa, která by ona stránka mohla mít! Já tam několikrát udělala nejlepší knižní kauf svého života – viz. má sbírka knih mého oblíbeného autora Paula Coelha! Jedna úplně nová knížka za "pajdu"?! No nekup to!!! 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *