Návodová mánie

Jak najít ideálního partnera, jak si nejlépe čistit zuby, jakou stranu volit, jaký používat šampón, jak chodit po chodníku a jak se stavět na hlavu. Že je vám to povědomé? Bodejť by nebylo – návody vládnou světu.
Když se tak pohybuji po internetu, mívám velmi intenzivní pocit, že na každém rohu čeká hlouček expertů, připravených se na vás vrhnout a zasypat vás odbornými radami. Ať už se jedná o problém bezpečnosti vašeho PC nebo o to jak zkombinovat oblečení, jsme dennodenně bombardováni dobře míněnými radami odborníků, abych tak řekla, na všechno. Ať už se jedná o jakoukoli životní oblast, onen expertní hlouček se za vámi vždy ochotně žene a mává vám před virtuálním obličejem virtuálními vědeckými studiemi – asi jako hloučky právníků honily policejní auto ve filmu Dálnice 60.
Ne že by někdy nějaký ten návod nebo rada nebyly potřeba. Kupříkladu vědět, co znamenají všechny ty příšerné názvy chemických podivností v jídle, už dnes laik prakticky nemá šanci – rada se proto víc než hodí. Ale opravdu potřebujeme, aby nám někdo neustále radil se vším? Neumíme si umýt kuchyňskou linku sami? Mám za to, že když si necháme experty na všechno vlézt do života až příliš, můžeme snadno ztratit kontakt se sebou, s vlastními zkušenostmi a pocity a může se stát, že časem budeme žít život někoho jiného – případně že naletíme na nějakou obzvlášť vypečenou „radu“.
Proto: inspirujme se, když chceme, nechme si poradit, když potřebujeme, hledejme, když se zajímáme; vzdělávejme se. Ale naučme se také poznávat sami sebe a sami sobě naslouchat. To totiž žádní odborníci nenahradí.

10 odpovědí na “Návodová mánie”

 1. Návody jsou na čele žebříčku nejoblíbenějších článků. Autor zkusí napsat něco ve smyslu: "5 působů jak" , zjistí, že mu to přináší víc lidí na web, tak v návodech pokračuje. Jak se ztenčí poptávka, zmizí i ty články. Je to jako s bulvárem: každý na něj nadává, ale každý na něj klikne.

 2. A kdyby ony rady alespoň k něčemu byly, ale řadě z nich se lze maximálně zasmát a věřit (marně), že nikoho ani nenapadne je vzít vážně.
  Jenže čím bombastičtější výsledek se slíbí, tím víc doporučení táhne. Nic naplat, že už na druhý pohled musí celá věc začít smrdět. Obdivné komentáře pod příspěvkem do fóra vychvalujícím zázračnou vodičku (nebo to byly tabletky?), po které se dle zcela autentických a neupravených fotek v koutech do měsíce vygenerují husté vlasy dlouhé jak zbytek kštice neměly chybu 😀

 3. Já si myslím, že je problém spíš v tom, že autoři neví o čem a jak psát…než v tom, že by čtenáři měli potřebu řídit se sto a jedním návodem. Tak bych apelovala spíš na odborníky :).

 4. Tyhle všeumělné a vševědoucí články mě docela baví, zvlášť když se občas ukáže, jací experti jsou jejich autory. Přiznávám nicméně, že jsem kdysi napsal článek s deseti radami, jak vyjít na pěších výletech se slovenskými medvědy, ale myslím, že pokud ta pravidla vzal někdo vážně, sežrání slovenským medvědem si plně zasloužil :-).

 5. [1]: Ano, myslím, že jsi to vystihla naprosto přesně. Ono navíc těch "5 způsobů jak" je velmi pohodlných – jak na psaní, tak na čtení. Když na to přijde, nemusíš vůbec číst omáčku kolem, ale jen to očíslované a takový článek máš v sobě za pár vteřin!

  [2]: Zas na druhou stranu, jak napsal Čerf: někdy mám pocit, že lidé, kteří se takovými radami řídí, si ten výsledek snad i zaslouží… protože na něco takového může naletět snad jedině někdo, kdo si ráno zapomněl mozek ve skleničce 😀

  [3]: Ano, to je také správná připomínka. Napsat takový článek je totiž víc než snadné a čtenáři to rádi čtou… kdo by po tak snadném receptu nesáhl 🙂

  [4]: Ten článek jsem nečetla! Šup, už běžím k tobě na blog si ho přečíst 🙂 Určitě bude stát za to 🙂

  [5]: No, asi tak 😀

 6. Ráda si hledám návody na věci z korálků. Ty mi aspoň k něčemu jsou, na rozdíl třeba od těch, které se zaměřují na líčení. Ty jsou snad všechny jako přes kopírák, kruci.

  [5]: Vytvořil by se paradox a vesmír by se rozpadl 😀

 7. Tvůj závěr mne vzal za srdíčko – krásně uzavřeno. Avšak špatná zpráva: i já propadla vášni návodů a není divu, jelikož ty se píší úplně samy, když máte k tématu co říci 😉 🙂
  Já se návody jiných vždy pouze inspiruji, k srdci si vezmu to nejlepší z nich a hned je na světě často snadněji a "vyjasněněji". 😉 🙂 :-))

 8. [7]: Návody na výrobu různých věcí určitě mají skvělý smysl a mohou opravdu hodně pomoct. Ale jak píšeš – ty na líčení a různé jiné věci jsou opravdu… napadá mě jen děsný akademismus, ale co se dá dělat: hypertrofované.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *