Jak jsme ztratili advent

Když se mi kolegyně v práci v půli listopadu svěřila, že už má doma rozvěšená vánoční světýlka a poslouchá koledy, byla jsem v tu chvíli ráda, že mě ta novina zastihla vsedě. To, že jsou obchoďáky ověšené vánoční výzdobou od října, už se člověk naučil vcelku ignorovat; a občas dokonce sebere dost vnitřní síly, aby na to nenadával. Ale že skuteční lidé z masa a kostí konání obchoďáků opakují, mě docela zaskočilo.
Co se mi na skloňovaných obchoďácích zdá jako to hrozné, je totiž skutečnost, že se v rámci vyšších tržeb rozhodly vynechat advent. Nejdřív je první září a návrat do školy, pak chvilka pauzy a pak koledy – a v zásadě nic mezi tím. Advent je přitom překrásná doba: jasně ohraničený čas těšení, přípravy a ticha, čas rodících se překvapení a myšlenek na druhé, kdy tak nějak z logiky věci ještě nemohou hrát koledy, svítit stromeček a cukroví mizet v žaludku. To totiž není žádné těšení, ale samotné slavení. V momentě, kdy tuhle přípravu škrtneme, nezbývá nám, než si broukat Půjdem spolu do Betléma už alespoň měsíc a při tom posmutněle naříkat, kam se ztratilo kouzlo Vánoc.
Ale ono se neztratilo. Jen my jsme se naučili vynechávat to nejpodstatnější – čas skromnosti a koncentrovaného těšení, po němž může přijít skutečně velká a radostná slavnost. Raději ty slavnostní chvíle ředíme tak, aby nám jako nastavovaná kaše vydržely už od hlubokého podzimu a postupně při tom zmizely do ztracena. Ztratili jsme advent a myslím, že je to nesmírná škoda. Proto dnes namísto stromečku rozsvítím raději první adventní svíčku a místo koled si užiju trochu ticha. Jsem si jistá, že se mi to stonásobně vrátí.

25 odpovědí na “Jak jsme ztratili advent”

 1. No nevím… Podle mě se lidi velmi rádi dohadují o tom, co se má jak a jak je to správně.
  Já mám Vánoce velmi ráda, miluju předvánoční období a užívám si ho vážně moc. Nemám pocit, že se kouzlo Vánoc někam vytratilo a myslím, že kdo ho má, může si za to sám. Každý, jaké si to udělá, takové to má. A ano, plno vánočních věcí taky jedu v podstatě od půlky listopadu a to jednoduše proto, že mě to baví a takhle si to užívám a takhle vnímám to pro mě krásné kouzlo Vánoc. Tak to mám já a pokud to má někdo jinak, pak prosím, ať to tak má, když mu to tak vyhovuje. Ale nikdo mi nebude kecat do toho, jak si mám Vánoce užít, abych si je užila správně, to prostě ne. 😀

 2. Koledy k adventu řekl bych tak nějak patří, občas dám i nějaký adventní koncert… Něco jiného je vánoční výzdoba a v obchodacich v plíce října, to je skutečně stupidní… Doma se tím rozhodně neinspiruji

 3. [1]: Aniž bych ti chtěl brát tvoje zvyky, tak o tom, kdy jsou Vánoce, dohady nepanují a je zcela jasné, jak je to správně. 😀

  Samozřejmě je můžeš slavit měsíc dopředu. Kdo ti v tom zabrání, že? Ale slavíš je pak také ještě v tom jejich čase: cca dva týdny po 24., respektive 25. prosinci? Nebo to se Štědrým dnem končí?

  Kolem sebe vnímám, že lidi to slaví nevědomky dopředu a pak to pro ně nejpozději 26. skončí a začne se řešit Silvestr.

 4. Vzhledem ke svému věku si mohu dovolit být avantgardní a užívat si advent v době adventu a Vánoce v době Vánoc :-). Pokud ovšem někdo chce slavit Vánoce v září, neberu mu to, je to jeho věc. Já si taky koledy pouštím, jen když chci, a to, že chci většinou zrovna o Vánocích, musí být nějaká zpropadená náhoda :-).

 5. Jsem už ve věku, kdy si do svého příbytku naservíruji advent a vánoce podle osobního pocitu. Naučila jsem se být tolerantní, mám kolem se spoustu lidí, kteří to mají jako tvá kolegyně a jsou nesmírně spokojení a víš co, já jim to neberu.
  Já osobně mám celý prosinec postavený na svých pravidlech, setkáváme se v příjemných kavárnách se svými přáteli, zastavíme se a uděláme si na sebe čas.
  To, co se děje kolem mé osoby eliminuji na minimum, chci prostě nikoliv přežít, ale prožít.
  A pokud má někdo své potřeby jiné, já mu nesmírně fandím.
  A tobě, milá Verunko, krásný advent podle tvých představ, protože né nadarmo se říká, jaký si to uděláš, takový to máš.

 6. [4]: Největší kouzlo to stejně ale má v červnu, když všechno chcípá horkem, a člověk začne provokovat, když se usadí na plné školní chodbě a pěje koledy, to byl krásný den 😀

 7. [1]: Já ti přece neříkám, jak si máš Vánoce užít a jak je to správně 🙂 Jenom mi přijde líto, že jsme se tak dokonale zbavili tak kouzelného času, jako je advent – a taky že už 26. prosince vídám vyhozené vánoční stromky u popelnic. Máme Vánoce dva měsíce dopředu – a když už tedy Vánoce jsou, tak jako kdyby už skončily.

  [2]: To já taky ne. A dokonce si myslím, že k adventu nepatří ani ty koledy – jenom adventní písně do komerčně populární scény téměř nepronikly, tak se o nich prakticky neví.

  [3]: A po Silvestru rovnou Valentýn a po Valentýnu Velikonoce 🙂

  [4]: Mně by to osobní slavení o dva měsíce dřív taky nevadilo, kdyby to nebylo tak invazivní. Akorát je to taková vtipná avantgarda – spíš apresgarda 😀

  [5]: Já kolem sebe moc takových lidí nemám, takže mě kontakt s nimi vždycky poněkud překvapí. Každopádně děkuji, dělám si advent vskutku krásný a věřím, že takové budou i Vánoce 🙂 A totéž přeji i tobě!

 8. [3]: Já ale netvrdím, že mi někdo říká, kdy jsou Vánoce. To vím a nedohaduju se o tom. Taky to mám tak, že jakoukoli venkovní výzdobu nebo svíčky do oken přidávám/rozsvěcím až s prosincem. Ale doma uvnitř si ráda udělám vánoční a zimní atmosféru dopředu, protože mám tohle období ráda. Třeba letos jsem začala péct už v listopadu. Ale mám to tak navyknuté z dětství, kdy nejvánočnější bylo předvánoční období. Mně se líbí ten čas, ne ani tolik křesťanské báchorky a tak. Ale nerada bych do toho tahala dohady o náboženství. Jak víme, slavnosti kolem Vánoc byly dávno před křesťanstvím. Mě ani nezajímá nějaký Ježíšek nebo tak, spíš to "něco", co vnímám kolem Vánoc. Pomalý přechod z dlouhé tmy… A abych odpověděla. Celou výzdobu sundavám až v lednu, u sebe stromek nemám, ale doma je taky až do ledna.

  [7]: To nebylo na tebe, ale spíš obecně. No, já si stejně myslím, že obchoďáky za to nemůžou. Kazí si to lidi sami. Ono když většina lidí řeší jen prachy a drahý dárky, tak je pak ani slavení na advent nezachrání, protože si ho stejně neužijou.

 9. Mně se zapíná předvánoční nálada s prvními mrazy… a zvládnu se těšit klidně dva měsíce a těšení se blíž a blíž k Vánocům stupňuje. Sice nijak zvlášť nezdobím, ale pěju koledy a je mi tak prima. Tak jako tobě může být prima během poklidného adventu. 🙂
  Myslela jsem, že ve mě předvánoční naladění zapínají obchoďáky, o kterých píšeš, a vánoční výzdoba všude kolem, ale letos se ukázalo, že bez zimy to pro mě vážně nejde. Tady v Neapoli je všechno ověšené světýlky a cingrlátky, ale já mám pořád pocit, že letos Vánoce nepřijdou.

 10. Mňa všelijaké adventy, vianoce, veľkonoce, valentýny, halloweeny, dušičky, narodeniny, meniny, svadby, pohreby a sviatky všeobecne vždy míňali, nakoľko som chronicky nespôsobilý stať sa prispôsobivým 😀 Ani za svet sa mi nedarí načasovať svoje cykly tak, aby som mal chuť oslavovať či smútiť práve vtedy, keď to mám nadiktované v kalendári. Ale čestné, že sa snažím 😀

 11. [9]:[10]: Já bych ty obchoďáky úplně nevyviňovala. Kdyby v lidech uměle nevytvářely pocit potřeby drahých dárků až závisti, patrně by to nevypadalo tak, jak to vypadá. A kdybys chtěla mít ještě jedny Vánoce v červnu, tak ti samozřejmě nikdo bránit nebude – tak, jako v tom nikdo nezabránil Alze. Konec konců i narozeniny je možné slavit půl roku dopředu. Jen mi to přijde… poněkud zvláštní.

  [11]: Je pravda, že Vánoce bez alespoň malých náznaků zimy si taky moc představit nedovedu. Sice už odzvonilo létům, kdy jsem byla smutná, pokud nepadal na Štědrý den sníh, ale těch osmnáct stupňů v Neapoli ti teda nezávidím ani trochu – a moc nechápu lidi, kteří by to tady taky chtěli 🙂

  [12]: Tak to já si zas ráda zaslavím, ale musí být tak nějak co. Pokud by to slavení mělo znamenat jenom hromadu utracených peněz, tak to prostě není žádné slavení, to mi nikdo nevymluví.

 12. Přiznám se, že koledy si občas pustím už v létě. Čistě z dávného zvyku, kdy se v létě konalo soustředění pěveckého sboru a my se tam učili písničky i na Vánoce 😂

 13. Konečně někdo, s kým mohu sdílet stejný názor. Líp bych to nenapsala. Děkuji Vám za to. 🙂
  Mám ráda adventní čas a nikdo mi ho nemůže vzít. Mě je smutno z toho jak se vůbec Vánoce celkově slaví. Ale je fakt, že je to každého věc. Jiná doba, jiné zvyky. Je to ale škoda.

 14. Já si myslím, že to každý vnímá jinak. Někdo si zdobí stromek až na Štědrý den, jiný začíná už koncem listopadu. Přijde mi zvláštní mít plné obchody ozdob a vánočních věcí už v říjnu, ale jinak mi adventní čas s cukrovím a světýlky nepřipadá jako ochuzení samotných Vánoc. Naopak se těším ještě víc, když už tu vidím stromeček a světýlka. Cukroví máme tedy až kolem Štědrého dne, ale jinak si taky chystám spoustu věcí dopředu, protože tu atmosféru miluju. 🙂 Beru to tak, že jsme každý jiný a děláme si věci po svém. Mě ta výzdoba a věci okolo baví a úderem adventu začínám. Kouzlo tím neztrácím.

 15. [14]: Já to v obchodech bohužel chápu až moc dobře. Ale o to je to smutnější.

  [15]: Tak pěvecké sbory a jiná hudební tělesa jsou vůbec kapitola sama pro sebe – ta Rybovka ani ty koledy se samy prostě nenacvičí a začít v říjnu je tak akorát 😀

  [16]: To mě těší 🙂

  [17]: Díky, jsem ráda, že se článek líbil. Nenechme si tedy ten advent ničím vzít 🙂

  [18]: Já myslím, že si je dáváme hlavně ze zvyku.

  [19]: Je dobře, že kouzlo neztrácíš a na Vánoce jsi nezanevřela 🙂 Znám až příliš mnoho lidí, od kterých totiž něco podobného slyším. Tak užívej atmosféru a krásné Vánoce!

 16. my máme adventní věnec už od října, ale nezapalujem…nechceme aby chytl velký plamen po ,,kouzelné" svíčce obývák…a navíc se to furt musí hlídat, aby to nechytlo všude…. 😀

 17. To já jsem nakupovala dárky už v září. To abych mohla celý advent, odpočívat, meditovat a celkově se věnovat řízené prokrastinaci. 21. 12. oslavím zimní slunovrat, zavěsím jablíčka na svůj oblíbený dub, chvíli tam pobudu a mám odbyto. 24.12. si potom rozdáme dárky. Jen je škoda, že ten zimní slunovrat se mnou nikdo nechce slavit.

 18. [21]: Jo, oheň je tak nějak z principu ožehavý 🙂 Taky si dávám bacha, co a kdy zapaluju 🙂

  [22]: Tak září je na mě přeci jen proklatě brzy, ale taky jsem měla podstatnou část dárků na konci listopadu sehnanou. A co se slunovratu týče, je fakt, že ten asi opravdu mnoho lidí neslaví 🙂

 19. Četla jsem tvoje řádky a musela se u nich usmívat, u představy krásného a klidného adventu, toho, jak ho popisuješ… u nás se výzdoba začala dělat až dnes, cukroví je schované do 24. prosince a bude až po večeři. Ale klidný advent nebyl, to bohužel ne. Příští rok se na něj zaměřím a budu víc potichu 🙂

 20. [24]: Tak kdo má klidný advent, je patrně superhrdina 🙂 Se všemi těmi vánočními večírky úplně na všech frontách to jde fakt jenom těžko… ale do určité míry se uklidnit a ztišit jde – tak přeju aspoň klidné Vánoce 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *