Poetický dárek k prvnímu máji

Když jsem dnes ráno shledala, že je opět středa, mírně mi zatrnulo. Do všeobecného poklidu se totiž přimísila zneklidňující myšlenka: o čem bude dnešní článek? Zjistila jsem, že nemám nejmenší představu. Pak jsem ovšem otočila kalendář, vzpomněla si na Máchu a usoudila, že dost bylo řečí o poezii, přišel čas na činy.
Jelikož se zde ještě nikdy (s jednou velice, velice drobnou výjimkou) moje poezie nevyskytla, dlužím vám pár slov. Verše nepublikuji nikoli proto, že by mi to bylo principiálně proti srsti, ale protože jsem udělala zkušenost, že je lidi v zásadě nechtějí číst. Z toho důvodu byla koncepce tohoto blogu od počátku jiná; dnešní nálada mě ovšem vybízí k drobné změně, přinejmenším kvůli kouzlu prvomájového dne.
Báseň Múza se zlatými vlasy je jedna z mých posledních, napsaná s letošním datem. Není rýmovaná ani pravidelná a kdo raději klasické verše, ať sáhne spíš po tom Máchovi. Kdo však jsi dost kurážný, vstup a čti dále. S trochou štěstí nebudeš litovat.
Múza se zlatými vlasy
Přišla ke mně múza se zlatými vlasy
Vstoupila potichu
Jako čas vstupuje do mysli
Když kouzlo pomine
A království se vzbudí ze spánku
Čí dotek mi přinášíš
Nevěrná
Rozprávíš se mnou večerním jazykem
Každé tvé slovo mě tíží
Jako plát planety země
Ne prosím už dost
Odešla
Nevěrná
Vstupuji do ticha
Na skráni vykvetl mráz
Zůstal tu po ní otisk prstu
Májový vánek
A jeden zlatý vlas
Břemeno k neunesení
(12. leden 2019)

7 odpovědí na “Poetický dárek k prvnímu máji”

 1. Pochválen buď otisk toho prstu,
  májový vánek
  i jeden zlatý vlas.
  Však tu tíhu snad nakonec zvládne
  Sisyfos, co dříme v každém z nás 🙂

  Děkuji za krásný poetický dárek.

 2. A toto je disciplína, kterou obdivuji, když se zadaří, když někdo poskládá, aby to mělo hlavu, patu, třeba i skrytý význama. A když pohladí, cítím dokonalé.
  Verunko, krásný máj.

 3. Páni, ještě, že ten první kveten přišel a evokoval ti Máchu, protože by byla ohromná škoda, aby tví čtenáři byli ochuzeni o tak krásné verše. Sama píšu poezii a hledám na blozích básníky, kteří by mě zaujali, ale je to těžké. :/ Děkuji ti proto za nádhernou báseň, která mě poeticky pohladila a probudila ve mně touhu číst a konzumovat další. 😀 Vážně nechceš přidávat víc veršů? Naprosto rozumím tomu tvému přístupu ohledně oblíbenosti poezie u čtenářů obecně, sama přesně s tímhle problémem bojuju, ale máš talent a navíc ses mi stoprocentně trefila do vkusu. 😀 Je to škoda, že tvé veršíky neznají světlo světa. Kdyby jich tu bylo víc, jsem si jistá, že bych se tu začala objevovat často. 😀 😀 😀

 4. [1]: Uvidíme, jak si s tím ten vnitřní Sisyfos poradí 😉

  [2]: To mě ovšem velice těší 🙂

  [3]: To je pravda. A zrovna když by se hodilo, aby zůstala, zpravidla zdrhne vůbec nejdál 🙂

  [4]: Šijí, jen co je pravda 🙂

  [5]: Děkuji a tobě také krásný máj! 🙂 Pokud se povedlo pohlazení, jsem moc ráda 🙂

  [6]: Musím se přiznat, že s takovouhle zpětnou vazbou se možná zamyslím nad drobnou koncepční úpravou blogu 😀 Ne, vážně, díky moc za upřímné nadšení, udělalo mi velkou radost. A najít na blozích zajímavé básně… no, známe to s tou jehlou v kupce sena 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.