Dokument, který by měl vidět každý

Původně jsem chtěla psát úplně o něčem jiném, první verzi článku už jsem dokonce měla načrtnutou. Jenže pak jsem zhlédla dokument Davida Attenborougha Život na naší planetě a usoudila jsem, že všechno ostatní počká. O tomhle by měl vědět každý.

Dokument Davida Attenborougha Život na naší planetě najdete na Netflixu.

David Attenborough proslul jako jedna z nejznámějších televizních tváří; ten, „co dělá všechny ty dokumenty“. Během posledních šedesáti let ho poznali snad všichni, kdo někdy zabrousili do těchto televizních vod. Díky své tvorbě procestoval celý svět a přispěl k poznání a popularizaci divoké přírody jako málokdo. Život na naší planetě završuje tenhle velkolepý život dechberoucím svědectvím a velmi důrazným varováním do budoucna.

Divočina, kterou Attenborough během svého dlouhého života poznal, už totiž z velké části zmizela. Během pouhých pár desítek let jsme zvládli vykácet nezměrnou plochu deštných pralesů, vybít celé druhy zvířat, zničit kompletní ekosystémy. Dlouho se nám zdálo, že se nic tak velkého neděje, Země se přece vzpamatuje. Ano, to je pravda, Země to zvládne. Ale my jako lidstvo bychom nemuseli.

Způsob, jakým žijeme, je totiž sérií neudržitelných jednosměrek. Pokud chceme jako druh přežít, musíme se z nich vrátit a vydat se jinudy. Nemůžeme dál pálit fosilní paliva, jíst každý den maso, kácet pralesy a vybíjet zvířata. Pokud chceme, abychom tu byli ještě za sto let, prostě nemůžeme. Jestliže zničíme jemně provázané ekosystémy naší planety, zničíme i stabilitu naší přírody, pravidelnost ročních období, předvídatelnost sucha a vláhy – všechno to, díky čemu jsme došli tam, kde jsme. Prosperita našeho druhu doslova a do písmene závisí na prosperitě druhů ostatních a s těmi je to v současnosti velmi nahnuté. Čím dál budeme pokračovat v nastaveném kurzu, tím rychleji budou změny pokračovat. A když říkám rychleji, myslím tím, že svědky potenciálního vymírání lidstva budou už dnešní děti.

Attenborough ale nepodává jen apokalyptickou vizi temné budoucnosti. Nabízí změnu, která může tohle všechno ještě zvrátit: konkrétní a dobře argumentované kroky, jimiž můžeme jemně protkané bohatství divoké přírody na Zemi vrátit a obnovit tak alespoň částečně stabilitu, kterou k životu nutně potřebujeme. Začít můžeme každý u sebe, pokračovat budou muset ti, kdo o nás rozhodují. Attenborough udělal, co mohl. My bychom měli též.

32 odpovědí na “Dokument, který by měl vidět každý”

 1. Podobně jako The social dilemma je to natáčené dost na drama a na wow efekt, ale s tím se dá u Netflixu počítat. V každém případě to neznamená, že v tom dokumentu není kus pravdy.

  1. To je pravda. Někdy mám dokonce pocit, že natáčení na wow efekt je taková nová norma nejen u Netflixu 🙂 U toho The Social Dilemma mi to chvílemi přišlo trochu moc na sílu, ale tady ne. Tohle je podle mě přesně to, co si situace žádá.

   1. Chystám se na to! Jo, taky jsme s Emem nedávno diskutovali na téma, že netflixí dokumenty a seriály nám připadají až titěrně matematicky vypočítaný na maximální shodu a efekt u diváka. Ale zrovna u tohoto typu dokumentu je to žádoucí.

    1. Tak to jste ale vystihli naprosto přesně! Aspoň je ale vidět, že tyhle poznatky se dají zužitkovat i k dobrým věcem a nejen k tomu, abychom byli všichni na něčem závislí 🙂

 2. Jářku, doják, ne? Ale že by vrátil carcharodoní zub Maltě, to zas ne, to jej raději věnuje princátku. Je to šibal!

  Hlavně by takovéto propagační počiny měly vznikat v zemích globálního jihu. A zbytek už je jen politika, prachy, moc, sex, život je krátký, chceme chlast a chlebíčky!

  (Ale možná bych se měl na ten film mrknout, abych nemudroval zbůhdarma. Ale kde na to sebrat vůli? Ach, jeden by zaplakal…)

 3. Určitě si k filmu cestu najdu. Že svět čekají v nikoli vzdálené budoucnosti naprosto zásadní změny, to je čím dál jasnější. Leč prosazování podstatných změn – natožpak změn žádoucích – není jednoduché ani v případě, že je lidí (a tedy i jejich motivací) jen několik (třeba dva :-)), natožpak 7 miliard.

  1. Je to bohužel přesně tak, natož když je motivace tolika lidí zdánlivě v přímém protikladu. Nezbývá než doufat, že se z těch sedmi miliard přeci jen najde dostatek, který změnu dokáže prosadit 🙂

 4. Obávám se, že nyní si toto nejsem schopna naservírovat.
  Nejsem zbabělá, ale současná situace je tak vydatná, že objímá každý den kapacitu mého vnímaní a zbytek si zaopatřím knihou či veselým filmem.

  1. Naprosto chápu a přiznávám, že jsem na to našla odvahu mimo jiné proto, že na mě současná situace zas tak moc napřímo nedoléhá. Přeju veselou mysl a depresivní dokumenty počkají, až zas bude líp 🙂

 5. Tento dokument nedávno sledoval přítel … beze mě 😀 Tak jsem ho trošku pokárala a zkrátka se na něj podívám sama 🙂 Teď vychází samé zajímavé dokumenty, třeba i The Social Dilemma. Ovšem sledovat i toto ,co se děje s naší Zemí, to je hodně k zamyšlení nad sebou samým. 🙂

  1. Ano, The Social Dilemma je taky takový dokument pro každého, i když za mě technicky o stupeň níž než Život na naší planetě. Každopádně k zamyšlení vedou oba a hodně hluboko – a myslím, že je to dobře a potřeba 🙂

 6. Upoutávka je zajímavá a neříká nic, co by každý rozumně uvažující tvor na planetě už dávno nevěděl. Vyřešení tohoto problému ale není moc reálné, i když začne člověk u sebe, pokračovat musí ti, jak jsi správně napsala, co jsou nad námi, nad jejichž rozhodováním nemáme žádnou moc. A obávám se, že v jejich případě jde o peníze, ne o dobro planety a lidstva.

  1. Myslím, že nemáme moc na výběr – a vřele doufám, že to dojde i dostatečnému počtu těch, co jsou nad námi. Některé věci už se měnit začínají, tak moc doufám, že i těm, co se starají hlavně o ty peníze, dojde, že tahle změna je i v jejich zájmu.

 7. O dokumentu mi říkal před nějakou dobou přítel. Když jsem ale zjistila, o čem je, tak ho prostě nechci vidět, a to z toho důvodu, že bych pak propadla do příšerné deprese a zmaru nad tím, jak se jako lidé chováme. Každý by měl přehodnotit svoje chování k životnímu prostředí, protože i maličkosti mohou pomáhat…

  1. Taky jsem se tomu nějakou dobu bránila (přesně z těch důvodů, o kterých píšeš), ale nakonec jsem se podívala a jsem ráda. Je jednak lepší pojmenovat konkrétní příčiny a věci, co se dělají špatně, než se utápět v neurčité enviromentální úzkosti, a jednak je dost povzbudivé vidět ta konkrétní řešení, v čem pomůžou a že už se někde zavádějí a vážně fungují. Takže shrnuto, podtrženo – po zhlédnutí jsem paradoxně vůbec neupadla do deprese, ale spíš mě to naopak vybudilo k akci 🙂

 8. Ono se ukázalo, že dost svých dokumentů natáčel třeba v zoologických zahradách což mu snížilo důvěryhodnost… Ale v zoologických zahradách byla na druhou stranu dělaná i řada seriózních teologických výzkumu – taková pozorovani zvířat by ve volné přírodě nebyla možná… Člověk může zhlédnout dokument, ale dělat zas tak moc nemůže (kromě své obce tam jsou možnosti, které jsou nevyužity).. Těžko ovlivní co se děje na druhé straně planety… Ale život si vždy najde cestu, byť možná za cenu těžkých krizi.. M

  1. Přiznávám, že teologická zkoumání mě trochu zmátla 😀 Říkala jsem si, že interdisciplinaritě se meze asi nekladou, ale takhle je to, pravda, o dost jasnější 🙂 Vidíš, o těch zoologických zahradách ani nevím, zas tak moc dobře jeho tvorbu neznám. Ale jinak myslím, že můžem přispět svou troškou do mlýna každý 🙂

 9. Páni, ten zestárl – ne že to u nás bude jinak. Attenboroughovy dokumety ulovené v televizi a nahrané na kazetách, to bylo moje dětství. Měla jsem jich snad větší poličku než dokumentů o vesmíru a dinosaurech, kterých ke shlédnutí ještě příliš nebylo. Nechápala jsem, proč se ostatní děti dívají na pohádky a co na té napínavosti vidí. Odpor k dojákům mi zůstal tak jako vztah k přírodě, poslední dokument tedy nejspíš vynechám. Bohužel, těm, co by ho potřebovali vidět nejvíc je také nejvíc ukradený.

  1. To, že zestárl, je rozhodně lepší než reakce druhého typu „cože, on ještě žije?“ 😀 Bohužel si taky myslím, že právě ti, kterými by bylo potřeba zatřást ohledně klimatické změny nejvíc, se nějakým dokumentem zatěžovat nebudou. Ale ze všech nejvíc by ho měli vidět politici, hlavně ti mocní. A k těm by se přece jenom dostat mohl.

 10. Ale jdi ty. Snůška nářků. Rovnováha Země je nenarušitelná. Za pár miliard let vyhoří slunko, do té doby tu budem strašit… možná jako kyborgové nebo vědomí v mikročipech, ale určitě budem.

 11. Já si myslím, že hodně obyčejných lidí si tohle uvědomuje, ale dokud nezakročí vlády a nepůjdou příkladem, jednotlivci těžko něco udělají s mizející divočinou. A bohužel omezení všemožné produkce není tak lukrativní, takže… máme asi smůlu. 🙁

  1. Myslím, že většina lidí si to sice uvědomuje, ale dost neurčitě a abstraktně – a tak potom nevidí ty konkrétní kroky, které můžou pomoct a kterými sami můžou přispět. Zodpovědnost není jenom na politicích, daleko důležitější jsou nakonec naše spotřebitelské vzorce. Ty se ale mění jenom pomalu a těžce, a tak je potřeba zásahů „shora“.

 12. Víš co mě se zdá? Čím víc se o některých věcech mluví, tím spíš to začínáme brát jako samozřejmost a normál… Jako že nás už nic nevyburcuje. Například tento vir, ze začátku jsme byli v šoku, teď si z toho nic neděláme… Nebo kácení pralesu, ze začátku nás to ohromilo, teď jen, jo, je to blbý, ale co se dá dělat… Ale jak píšeš, každý může začít u sebe .-)

  1. Máš velkou pravdu – riziko, že otupíme a prostě rezignujeme, tu je a není vůbec zanedbatelné. Ale myslím, že u viru se přeci jen uplatňuje daleko víc. Na začátku to bylo něco neznámého a báli jsme se toho hlavně proto, že jsme o tom skoro nic nevěděli (čehož se taky hojně zneužívalo, hlavně v médiích). S ničením planety je to přeci jen jinak. Nebo aspoň v to doufám 🙂

 13. Ano. Dokument jsem viděla nedávno a byla jsem z něj nadšená. Nejvíce mě mrzelo to, jak říkal: „že by byl nejraději, kdyby se vůbec o nějaký boj za planetu vůbec nemusel zasazovat“. Tím to své celé svědectví pěkně shrnul.
  A jak říkáš. Kéž by ho viděli všichni.

  1. Přesně! A je to celé zvýrazněné tím, že dlouho se za boj za planetu vůbec nezasazoval a prostě jen točil hezké obrázky z přírody. O to větší mají teď jeho slova váhu 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *