O aktualizacích

Některé věci jsou na světě patrně proto, aby lidem pily krev. Kdykoli přijdou, nikdy to není vhod. Obtěžují vás prostě pokaždé. A na některé – na rozdíl od klíšťat, podomních obchodníků a neodolatelných telemarketingových nabídek – neplatí repelent ani zděšený křik, že prasata právě žerou vaše Volvo (Disman, 1993: 145). Jsou děsivé, nekompromisní a neoblomné. Softwarové aktualizace.

Mám za to, že nejpříznivější možný výsledek aktualizace je, když všechno zůstane stejné. V takovém případě vás sice rušila vyděračskými vyskakovacími okny, nebo vás rovnou donutila všeho nechat, protože nejdřív zasekala internet a potom vyžadovala restart počítače, který v krajním případě trval i několik hodin (jedna obzvlášť vypečená aktualizace před pár lety zvládla i reklamní panely na Václaváku na půlden proměnit ve vývěsku Windowsů). Následně ale přeci jen svolila, že můžete pokračovat v rozdělané práci, skoro jako by se nechumelilo a těch pár zvučných vulgarismů jako by nikdo neslyšel.

V opačném případě se máte skutečně nač těšit. Klikátka, na která jste byli zvyklí, se přesunou úplně jinam, ideálně tam, kde vám to bude co nejméně pohodlné. Kromě toho budou patrně jinak i vypadat, takže jejich hledáním strávíte třikrát více času – dost možná po dobu několika týdnů. Utěšovat se při tom můžete tím, že na původních místech se nacházejí prvky jiné; sice mnohem ošklivější, ale zato takové, které ani jednou v životě nepoužijete. A pokud aktualizování trvá obzvlášť dlouho, pak už se mentálně připravujte: změní se všechno a některé funkce dost možná přestanou fungovat úplně. Po příjemném dni stráveném s technickou podporou tak nejspíš půjdete s velkou slávou stahovat – ano, starou verzi programu.

Přiznávám, nejsem ajťák a o technické stránce aktualizací toho vím pramálo. Snažím se ale věřit, že nějakou skutečnou funkci doopravdy mají. Nebo alespoň část z nich. Jako zarytému technologickému konzervativci se mi to sice trochu příčí, je to nicméně jediná volba, která stojí mezi mnou a nihilismem. To, že se během psaní celého blogového článku nedokázala jedna malá aktualizace nejen nainstalovat, ale ani stáhnout, by totiž jinak šlo vysvětlit opravdu už jen čirou škodolibostí.

26 odpovědí na “O aktualizacích”

 1. Ó ano, jak dobře znám! Neříkám, že jsou aktualizace špatné… všechny :D, některé možná mají i nějaký účel, některé možná i časem pochopím. Jsem stará konzerva a když mi někdo mění, přehazuje a předělává něco, na co jsem zvyklá roky v nějakém formátu, nemám daleko ke slovníku našeho bývalého souseda cikána Ference :D.

  1. Přesně! Proč to pořád měnit, když to funguje? Jasně, chápu, že viry a malware se pořád vyvíjejí a na to je třeba reagovat, ale neustálé změny designu… za co?!

 2. Také mi naprosto unika smysl aktualizaci…jsou akorát pro zlost s dokonce v práci mám pocit, že si tím prostě softwarové firmy zajišťují práci..

 3. Je s podivem, že jsem zatím vždycky ukrotil svou animální touhu během takové delší aktualizace počítač rozšlapat. Zřejmě mě nezanedbatelná pořizovací cena přístroje brání, abych se dostal výš než do druhé skupiny podle dělení doktora Vlacha :-).

  1. Rozšlapat, to mě ještě nenapadlo! Já jsem spíš typ házecí 😀 a souhlasím, že pořizovací cena v tom určitě hraje velkou roli. Jednou jsem svůj starý notebook zmlátila, ale neletěl ani jednou.

 4. Jak já těmto pocitům rozumím 😀 Aktualizace zásadně odkládám, jak jen to jde a když už na ně náhodou dojde, tak se děsím, jak dlouho to bude trvat a co všechno se změní..

  1. Ano, to odkládání někdy může být velmi zrádné. Já jsem takhle aktualizovala se zpožděním cca dvou let čtečku a trvalo to snad půl dne. Dokonce jsem myslela, že se rozbila a už ji nepůjde znovu zapnout 😀

 5. Ač z IT, větší aktualizace oddaluji, jak jen to jde. Na jednu stranu chápu jejich nutnost, protože bezpečnost, na stranu druhou kolegů, kterým aktualizace rozsypala celý počítač, nemám v okolí zrovna málo.

  Na přesun ikonek je zatím bezkonkurenční MS Teams. Po každém malém updatu všichni znovu hledáme, kde se spouští sdílení obrazovky tentokrát. 😀

  1. Uf, tak to mám ještě docela kliku! Teamsy jsou na tohle každopádně skvělý případ, tam se v posledním roce změnilo snad všecho. U sdílení obrazovky ale zastávám netradičně progresivní stanovisko – to poslední místo, kam to dali, se mi docela líbí. Tak hlavně aby to vydrželo 😀

   1. Vzhledem k tomu, že mi teď pravidelně všichni nováčci spouští sdílení konkrétního okna namísto sdílení celé obrazovky, což je na podporu SAPu zcela nevhodné, tak bych si dovolila s aktuálním řešením nesouhlasit. :)))

 6. Na jednu stranu s tebou souhlasím, taky jsem konzerva, co se týče umístění a funkcí tlačítek. Na druhou stranu – z hlediska někoho, kdo má vývojáře doma a kdo se do toho sám vrtá a cpe, tak to chápu. A fakt je potřeba občas na ten program kouknout, vyhnat všechny brouky a občas chce člověk přidat novou funkci, jenže kvůli tomu musí předělat půlku kódu nebo to nějak přeházet, aby to třeba hezky pasovalo a vypadalo to pořád dobře a použitelně. Takže on je to boj z obou stran barikády. 😀

 7. Ha, jo, jedna taková předlouhá přišla nedávno. Z nějakýho důvodu byla jediná změněná viditelná věc tapeta na ploše, kterou prostě odstranila a ničím nenahradila, a to bylo asi tak všechno. Jo, ještě taky bylo náhle o dost míň místa na disku, a to už tam je místa málo, protože mám levnej křumpl, ale zato odstranila to, co mi udělala jiná aktualizace, tedy že po zapnutí počítače má všechno extrémně dlouhou odezvu, pokud ho hned po zapnutí neuspím a neproberu, kdy se to dostane do normálu. Ale čekám, že to se vrátí u příští aktualizace, protože to se vrací celkem pravidelně 😀

  1. No tedy! To mě, koukám, to hlavní úplně míjí! A ještěže tak. Kdybych musela počítač po zapnutí uspávat a zase probouzet, asi by mi velmi brzo ruply nervy 😀

 8. Byla jsem poučena, že aktualizace mají smysl. Je pravda, že Windows nepoužívám a můj Mac se vždycky zeptá, jestli může a nebo aktualizuje v noci.
  Takže já nemám problém :o)
  Přeji hezký večer, Helena

  1. Co jsem tak zaslechla, tak Mac provádí všeobecně daleko míň aktualizací než Android, jak si v porovnání s tím stojí Windowsy, ale netuším. Naštěstí ale mívají většinou taky dost slušnosti, aby se zeptaly 🙂

 9. Je to šílenost, nedávno mě zničehonic přestal fungovat Instagram, protože skrz účet, kterým jsem se na něj přihlašovala, jsem nepoužívala a nějak přestaly probíhat aktualizace – naštěstí jsem ještě znala heslo a všechno se dalo do pořádku – ale těch změn v aplikaci!….upřímně nesnáším změny tohohle typu, kdy si člověk na něco zvykne a za pár měsíců jsou ikonky a tlačítka úplně někde jinde…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *