Morning Show: nejchytřejší seriál o Me too, jaký uvidíte

Není mnoho seriálů, které by měly odvahu pustit se do tak současného a kontroverzního tématu, jako je #Metoo. Patrně ještě daleko méně je těch, které by tenhle horký námět pojednávaly opravdu chytře a vyváženě. Připočtěme k tomu požadavek na vysoce kvalitní filmařské řemeslo a strhující herecké výkony a vypadne nám nejspíš seriál jediný. Morning Show.

Morning Show je zasazená do kulis fiktivního amerického pořadu ve stylu Snídaně s Novou (v doslovném překladu ostatně Morning show znamená Ranní pořad). Jde o brzké ranní zpravodajství, laděné do tak optimistického ducha, jak je to jen u něčeho, co se zabývá zprávami, možné. A právě takový po srsti hladící pořad se otřese v samotných základech, když je jeden z moderátorů obviněn ze sexuálního obtěžování a ze dne na den z televize vyhozen.

V tu chvíli se rozehrává mocenská partie celospolečenských rozměrů. Ve víru dramatických změn si všichni snaží zachránit kůži, jak se dá: před očima nám tak defiluje celá řada různorodých postav, jejichž příběhy, motivace, traumata a intriky se vzájemně proplétají, střetávají a umocňují. Postupně se také vyjevuje skutečný rozsah skandálů, které měl bývalý moderátor na svědomí a díky nimž můžeme nahlédnout problematiku sexuálního zneužívání opravdu ze všech stran, včetně té jeho. Tady seriálu patří největší ovace, protože jestli existuje dílo, které odráží reálnou komplexitu mocenských vztahů mužů a žen na pracovišti snad ve všech podobách a se všemi důsledky, pak je jím právě Morning Show. Nenajdeme tu žádné jednoduché dělicí čáry ani černobílé násilníky z potemnělých parků. Místo toho je tu drama, které jde hluboko pod povrch a graduje způsobem, který vás přiková k obrazovce. Strhující finále už v současné době následuje druhá série.

Co se obsazení týče, pyšní se seriál zvučnými jmény jako Jeniffer Aniston, Reese Witherspoon nebo Steve Carell, z jejichž hereckého koncertu chvílemi mrazí. Za mě osobně pak velmi zabodoval i Billy Crudup, jehož Cory Ellison se zvládnul z největšího slizouna stát zajímavou a charismatickou postavou, které jsem nakonec upřímně fandila. To vše pod taktovkou zkušené režisérky Mimi Leder na půdě Apple TV+.

Sečteno, podtrženo: Morning Show je bezpochyby jedním z nejlepších seriálů, jaké jsem v poslední době viděla. Dramatický (ale ne přehnaně deprimující), realistický, mnohovrstevnatý, skvěle napsaný a famózně zahraný. V moři zapomenutelné televizní produkce ční velmi, velmi vysoko a doufám, že se mu za to dostane odpovídající odezvy. V českých vodách se tak zatím spíš nestalo a je to dle mého názoru velká škoda. Protože takhle současné a relevantní dílo skutečně není k vidění každý den.

Upoutávka na Morning Show, dostupná bohužel jen anglicky bez českých titulků.

24 odpovědí na “Morning Show: nejchytřejší seriál o Me too, jaký uvidíte”

 1. No ono se to přelévá i k nám jako téma….Feri, Cimický i predtim Kulinsky… Takže to, co v zámoří podle zprav v mediich působí jaksi exoticky a bizsrne, nabývá tady konkrétní a dosti banální obdoby…. Žádné rafinovanosti, skryty natlak nebo zneužití mocenske prevahy, ale -jsou-li ta svedectvi pravdivá, přímé násilí a exhibicionismus…

  1. Ano, jistou odezvu vnímáme i u nás, ale systémově se tu proti tomu (zatím) celkem nic nedělá. Na tom americkém prostředí je vidět jednak daleko větší společenská citlivost k těmhle tématům, jednak snaha s tím (někdy lehce kontraproduktivně) systémově něco udělat. Z toho pak vznikají ta poněkud bizarní opatření typu nechávejte si otevřené dveře při konzultacích nebo hlaste svůj vztah na pracovišti na personálním oddělení. To, jak podobné befely doléhají na případné skutečné romantické vztahy, které mezi kolegy vzniknou, ostatně je v seriálu taky.

 2. A kdy na to všechno má jeden koukat, co?! 😀 Ale jo, zní to dost zajímavě. Dneska jsem se mrkla na první díl Případ Roubal, tak bych mohla pokračovat tímhle.

 3. Tak o tom slyším poprvé a rozhodně se na něj chci podívat. Zkusím navnadit i přítele. Už jenom kvůli hereckému dosazení a tvému názoru 🙂 Stejně mám momentálně všechny seriály shlédnuté a nemám co sledovat 🙂

 4. Teda, recenze od Marušky, to musí být pecka!

  Osobně preferuji historické seriály, Netflix ale otevřu tak jednou dvakrát do měsíce, takže ten nejnovější mám rozkoukaný už rok. Téma Me too je pro mě příliš citlivé, abych jej vyhledávala, stačil mi poprask v médiích a na sociálních sítích, takže tentokrát doporučení vypustím. Příště se třeba protneme lépe. 🙂

  1. Skoda, ze neni na Netflixu, tohle tema ma potencial – a souhlasim s tvrzenim, ze v ceskem bahnitem rybniku by byl z obdobneho zpracovani horror. Mimochodem, kdyz jsme u vybusnych temat, tak na Netflixu je uzasna Sluzka (Maid), kde se zase dopodrobna rozebira domaci nasili. Hraje tam ma oblibena Andie Mac Dowell se svou dcerou Margaret Qualley v hlavni roli.

   1. To je holt to množení streamovacích služeb. Je to zlo 😀 A Služka mě moc zaujala, určitě se na ni chystám. Jen se obávám, že to bude hodně depresivní, tak budu muset vybrat vhodný čas 🙂

 5. No. Když se o českou verzi Ranního pořadu postará Zdenda Trošků, tak to žádný horor nebude (leda, že by zase obsadil Gotta). Naopak, vznikne poctivá lidová psina, že se budeme za panděra propadat! HAHAHAHAHA!
  HAHA!
  HA!
  No, a já se na to jako obvykle nepodívám. U pohyblivých obrázků nemohu uvěřit, že jsou skutečné (jak vy to děláte?).

  1. Ty bláho, to je tak surreálná představa, že nevím, jestli se spíš smát, nebo brečet 😀 A pohyblivé obrázky nejsou skutečné. To je na nich právě to pěkné 🙂

 6. Po pravdě se přiznám, že mám poslední dobou na cokoliv, co se týká Me Too, averzi. Je toho všude moc a někdy to spíš vypadá jako hon na čarodějnice, než jako realita, a tak články ignoruji, pořady nevyhledávám. Možná bych udělala výjimku, kdyby si tohle téma vzal do parády bývalý pořad Česká soda…

  1. Upřímně řečeno v tomhle ohledu nejsem příliš v obraze a značná část zpravodajství mě tak docela určitě míjí. Ten seriál je ale sympatický právě tou hloubkou, kterou nabízí – díky tomu z toho najednou přestává být další otravná zpráva ve stylu honu na čarodějnice a je to z toho zcela konkrétní lidský příběh. A to se mi líbí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *