Nasadit královně Korunu

Představte si, že o vás natočili seriál. Ten seriál vás zobrazuje jako normálního člověka, občas nejistého, občas naštvaného, vykresluje vaše chyby, problémy ve vašem manželství a víc než napjatý vztah s vaší sestrou. A teď si představte, že ten seriál je tak dobrý, že na něj koukáte, jste nadšení a líbí se vám. Ještě vám na tom nepřipadá nic zvláštního? V tom případě uděláme sladkou tečku: jste britská královna a na tom, jak jste jistí či nejistí, závisí ta nejvyšší politická patra.
Přesně takový je seriál The Crown (Koruna), dle mého názoru jeden z nejbrilantnějších seriálů současnosti. Pohybuje se po velmi tenkém ledě, protože pojednává o událostech, které si nejeden pamětník (kupříkladu hlavní hrdinka) ještě pamatuje – totiž o počátcích vlády mladičké královny Alžběty II. Má skvělé kostýmy, skvělý scénář, skvělé herce (Claire Foy v hlavní roli!), skvělou hudbu, skvěle napodobený královský přízvuk a tak nějak skvělé všechno; nadto je ještě historicky poměrně hodně přesný.
Nebudu přehánět, když řeknu, že se mi při každém dílu tajil dech. Úvodní titulky jsou provedeny tak neuvěřitelně, že jsem je nikdy nechtěla přeskočit; nu, Hans Zimmer. Celý děj je velmi dramatický a přitom jaksi subtilní, žádný krvák – nejistou královnu a vnitřní dramata její rodiny sledujeme se stejným napětím jako vojenský konflikt v Egyptě. Vidíme, že královna vlastně vládnout spíš nechtěla, rozhodně tedy ne v pětadvaceti, a že to neměla ani trochu lehké. Pakliže jsme jí někde v koutku duše záviděli, tak po zhlédnutí seriálu určitě přestaneme. Protože, upřímně, opravdu není o co stát.
The Crown bych doporučila téměř každému. Zejména milovníkům historie, fanouškům monarchie a královské rodiny, nadšencům z královské svatby prince Harryho a Meghan, filmovým labužníkům, těm, kdo chtějí pochytit opravdu ujetý přízvuk i slovní zásobu – zkrátka všem. A taky těm, kdo mají rádi husí kůži. Protože ty úvodní titulky… no, nechte se překvapit.

10 odpovědí na “Nasadit královně Korunu”

 1. Tak musím říct, že se mi trefil do noty. Akorát jsem šla večeřet, když čtu tvůj článek, seriál mě zaujal, tak jsem si ho pustila.. Super. Jdu se dívat na další díly! 😀

 2. [1]: Určitě se podívej, moc doporučuju! 🙂 (Ale když na to zapomeneš, tak se taky svět nezboří samozřejmě 🙂

  [2]: Není zač, doufám, že se ti to bude líbit 🙂

  [3]: Moje řeč! 🙂

  [4]: Tak to mě velmi, velmi těší! 🙂 Ať se seriál i nadále líbí a ať je třetí série brzy na světě 🙂

 3. Děkuji za tip. Nezávidím lidem na exponovaných místech, není sranda obstát a hlavně vydržet tak dlouho. Nejsem blázen do monarchie, ale jsem zvědavá, tak se těším, tvá upoutávka vyzněla lákavě.

 4. [6]: Asi tak. V pětadvaceti už teprv ne a po zhlédnutí seriálu trojnásob 🙂 Užívejme si svou svobodu.

  [7]: Přesně tak – není vůbec snadné obstát, a kór na takovéhle pozici, kdy má člověk prakticky v popisu práce, aby ho měl každý rád. Doufám, že jestli se do seriálu pustíš, tak že se ti bude líbit 🙂

 5. Já už o něm slyším po několikáté a všichni chválí, královskou rodinu mám moc ráda, trošku historie taky neuškodí, vypadá to jako seriál pro mě, jen se k tomu dostat. 😀 Nějak v poslední době vůbec nestíhám, ale snad brzo… 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *