O nečekané setrvačnosti

Odjakživa jsem setrvačný člověk. Trvá mi dlouho zvyknout si téměř na každou změnu, a i když už si zvyknu, stejně mívám tendenci se pořád sem tam ohlížet přes rameno a vzpomínat, jak to bylo dřív. Málokdy se mi ale stane, že by v mém životě došlo ke změnám tak výrazným, že by mi dělaly problém z jiných důvodů, než je moje vlastní sentimentalita. Výjezd na čtvrt roku k protinožcům mi ovšem takových změn nadělil celý ranec – a mě ještě pořád občas překvapují.

Tak třeba ježdění a chození vlevo. V Austrálii jsem se i několik týdnů po příletu bála přecházet silnici, protože jsem na každém přechodu záhadně ztrácela schopnost rozpoznat, kde je vlevo a kde vpravo. Mnohokrát jsem málem nabourala do lidí na chodníku, protože jsem zarytě chodila vpravo, a co se cyklistů týče, tak jsem měla jediné štěstí, že vždycky včas zazvonili. Myslela jsem si, že až se vrátím, vklouznu do starých zvyklostí jako ryba do vody. Co se aut a přecházení týče, přesně tak se stalo. Ale na chodníku mám pořád tvrdohlavou tendenci chodit vlevo a – opět – bourat do lidí. A pak jim ještě místo solidní české omluvy říkat „sorry“.

Asi nejvýraznější změna je ale v mém denním režimu. Moje akademická práce patrně nikdy nebyla soustřednější než během mého australského trimestru. Jeden z nejvýznamnějších důvodů je nasnadě: časový posun. Od deváté hodiny ranní, kdy zpravidla poslední české sovy uléhaly na kutě, zhruba do pěti hodin odpoledne byl totiž na všech frontách naprostý klid. Nechodily mi žádné e-maily (kromě těch pár od australských kolegů), nikdo mi ani jednou nezavolal a na chatech, sociálních sítích i blozích panovalo totální mrtvo. Zkrátka: přes den se nikde nic nedělo, protože všichni spali. Ano, bylo to poněkud osamělé, zvlášť během dní, kdy jsem se neviděla ani s Cliffem, ani s Lauren. Ale vězte, že když chcete za takových podmínek prokrastinovat, dá to skutečně neuvěřitelnou práci.

Ozvěny tohohle režimu cítím doteď. Když se ráno probudím a vykonám obvyklé ranní rituály, mám pořád velmi silnou tendenci jít na internet a očekávat, že v mailu budu mít hromadu mailů, na chatu spoustu zpráv, na blozích nové články – inu, že všechno zajímavé se událo přes noc. Ano, i po těch několika týdnech mě stále ještě překvapuje, když najdu při startu nového dne e-mailovou schránku prázdnou, protože mi pět lidí nenapsalo ve tři ráno. A což teprve, když mi někdo zavolá nebo napíše během dne! Copak v tuhle hodinu slušní lidé nespí?

Je to zkrátka jako v onom okřídleném úsloví – když člověk odjede někam daleko, tak nějakou dobu trvá, než za jeho tělem dorazí i jeho duše. Nevím, kdo je autorem, ale rozhodně souhlasím. Svým způsobem je to velká zábava, pozorovat, jak moc z mého chování najednou nedává žádný smysl. Svým způsobem je to ale poněkud děsivé. Jak se kupříkladu stalo, že za necelý měsíc budou Vánoce?!

10 odpovědí na “O nečekané setrvačnosti”

  1. Necim mnevto pripomnelo historku, kterou vypravel byvaly kolega…v roce 1939, kdyz mu byli tri roky,prisli Nemci a ze dne na den prohlasili, ze se nejezdi vlevo ale v pravo…Av eden z prvnich detskych zazitku byl o tom, ze stryc ho vezl vloskym sprezenim s voli chteli vlevo, vzpirali se rizeni a nechapali nic…Aby take, kdyz to pletlo i cloveks..

  2. S tím blogem mi to připomíná mé putování po Japonsku, kdy jsem věděl, že tak do tří odpoledne nemůžu čekat žádné komentáře a pak se teprve začnou osmělovat ranní ptáčata :-). Výhoda ale byla, že co jsem napsal se sirkami v očích kolem jedné v noci, to v Čechách vypadalo divže ne jako přímý přenos z japonských ulic :-).

    1. To mi ovšem zní velice povědomě 🙂 Komentáře, které jsem psala v odpoledně-večerních hodinách se jevily jako celkem normální, ale to, co jsem psala zhruba do třetí hodiny odpolední, to vypadalo skutečně děsivě!

  3. Ovšem, jak se stalo, že jsou za necelý měsíc Vánoce, to nedovedu vysvětlit ani já! A to jsem od posledního výletu do Estonska seděla poctivě na zadku v Praze:) Nějak to na mě letos ještě nepřišlo…

  4. Alespoň se nenudíš a jsi stále ve střehu! 😀
    S těmi Vánocemi – to mi taky hlava nebere. Předminulý týden bylo teplo, svítilo sluníčko, já se podívala v práci do kalendáře a zvolala „dopr…., příští neděle je první adventní!“ Kolegyně se zakuckala a rychle jsme objednávaly do jídelny vánoční strom, abychom ho do té neděle stihly nazdobit. To počasí nás pěkně namlsalo a zblblo! 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *